Tężnia solankowa w Jaworzu

i

Autor: Gmina Jaworze

Śląsk Cieszyński

Czy gmina Jaworze odzyska status uzdrowiska? W maju ruszy rewitalizacja odwiertu wód solankowych

Wójt gminy Jaworze Radosław Ostałkiewicz zapowiedział, że w maju ruszy rewitalizacja odwiertu wód solankowych. To pierwszy krok w stronę odzyskania statusu uzdrowiska.

Początkowo zakładano, że rewitalizacja ruszy w marcu. Jednak skompletowanie wymaganych dokumentów okazało się czasochłonne, dlatego termin odsunięto w czasie. W końcu udało się zgromadzić wszystkie pozwolenia, niezbędne do rozpoczęcia prac. Na placu pojawiła się już ekipa budowlana, ruszyły przygotowania pod montaż wiertnic. W pierwszej kolejności konieczne jest przygotowanie drogi i utwardzenie terenu.

Ostałkiewicz zapowiedział, że prace przy odwiercie ruszą już w maju. Zgodnie z założeniem, wiercenia potrwają od 4 do 6 tygodni. W przypadku, gdy wykonawca napotka na jakieś problemy, termin przesunie się do września. Koszt inwestycji wyniesie 5,68 mln zł, z czego 4,4 mln zł pochodzi z rządowego programu Polski Ład.

Rewitalizacja odwiertu wód solankowych w Jaworzu

Do zadań wykonawcy należy rewitalizacja odwiertu, opracowanie dokumentacji geologicznej i zbadanie złóż solanki pod kątem wartości leczniczych. Ma ona zbyt niską temperaturę, by wykorzystywać ją w basenach, ale może być używana w tężniach. Wykonawca musi też zbadać powietrze i klimat, a do tego przygotować dokumentację pod koncesję w sprawie wydobycia.

Odwiert wód solankowych w Jaworzu powstał na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Jest zaczopowany, a teraz zostanie przewiercony, by stwierdzić, w jakiej kondycji są rury. Przypuszczalnie nagromadził się tam metan, więc odwiert będzie odgazowywany. Następnie wykonawca wwierci się na głębokość 1525 metrów, gdzie leży solanka. Pobrane próbką zostaną wysłane do badań do Państwowego Zakładu Higieny.

Od ponad stu lat Jaworze nie jest uzdrowiskiem

Wszystko po to, by Jaworze mogło odzyskać status uzdrowiska. Gmina taki status uzyskała w 1862 roku, ale go straciła przeszło 40 lat później, gdy zmienił się właściciel. Próby odzyskania statusu spełzły na niczym, głównie przez wzgląd na wojnę. Teraz władze gminy chcą jej przywrócić dawny, uzdrowiskowy charakter.

Aby otrzymać status uzdrowiska, należy spełnić kilka warunków m.in. odpowiedni klimat i infrastruktura lecznicza. Klimat w przypadku Jaworza jest odpowiedni, co poświadczyła w 2014 r. Polska Akademia Nauk. Klimat w gminie ma właściwości lecznicze przy chorobach układu oddechowego, krążenia, narządów ruchu czy zaburzeń neurologicznych. Co do odpowiedniej infrastruktury i ten warunek Jaworze spełnia, bowiem na terenie gminy działa sanatorium.

Jednak ostateczną decyzję o wpisaniu miejscowości na listę uzdrowisko podejmuje Rada Ministrów. W Polsce takich miejscowości jest ponad 40 (PAP).