Legitymacja pracownika socjalnego

i

Autor: MOPS Częstochowa

Częstochowa. Oszuści podają się za...pracowników socjalnych. MOPS ostrzega

Były już oszustwa na policjantów, strażaków, tani węgiel, a nawet na Gang Bystrzaków z Biedronki. Teraz częstochowski MOPS przestrzega przed kolejnym: oszustwem na pracownika socjalnego.

Ofiarami takich oszustw padają zwykle osoby starsze, mieszkające samotnie. Złodzieje wykorzystują ich sytuację życiową i podają się za pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Oferują usługi medyczne, pomoc rzeczową bądź finansową. Jednak po wizycie w domu okazuje się, że w portfelu brakuje pieniędzy, a z szuflady zniknęła biżuteria.

W Częstochowie oszustwa na pracowników socjalnych zdarzają się regularnie. Ostatni raz zgłoszenie w takiej sprawie policja odebrała pod koniec zeszłego roku. W związku z tym MOPS opublikował listę podpowiedzi, w jaki sposób mieszkańcy mogą upewnić się, czy mamy do czynienia z prawdziwym pracownikiem socjalnym, czy tylko z oszustem.

Jak rozpoznać fałszywego pracownika socjalnego? Kilka porad

Przede wszystkim należy pamiętać, że pracownicy socjalni umawiają się telefonicznie przed wizytą. Tylko okazjonalnie zdarza się, że ktoś z MOPS-u przyjdzie bez zapowiedzi. Wówczas warto profilaktycznie zadzwonić do placówki, aby upewnić się, czy to faktycznie ich pracownik.

Warto również wiedzieć, że pracownicy socjalni nie mogą zażądać zapłaty za swoją wizytę ani pobierać żadnych opłat np. w formie zaliczek za przyszłe usługi. Niezależnie od tego lepiej nie ujawniać żadnych informacji o tym, gdzie trzymamy pieniądze i kosztowności. Prawdziwy pracownik socjalny nigdy o to nie zapyta, bo nie potrzebuje takiej wiedzy. Natomiast oszust właśnie tym będzie najbardziej zainteresowany.

Każdy pracownik socjalny ma legitymację służbową. Jak wygląda?

Poza tym pracownicy socjalni są zobowiązani nosić zawsze przy sobie legitymację służbową. Każdy może poprosić o jej okazanie i warto to zrobić, jeśli szargają nami wątpliwości.

Taki dokument jest wykonany wedle określonego wzoru. Ma 14,8 cm długości i 10,3 cm szerokości, a okładka zewnętrzna jest wykonana ze sztucznego tworzywa w kolorze grafitowym. Na stronie pierwszej znajduje się wizerunek orła w koronie oraz napis "LEGITYMACJA PRACOWNIKA SOCJALNEGO" w kolorze srebrnym.

Tło wnętrza legitymacji jest jasnozielone, zaś napisy są w kolorze czarnym. Na stronie drugiej znajdziemy takie dane jak zdjęcie, numer legitymacji, podpis pracownika oraz nazwę pracodawcy wraz z miejscowością.

Na stronie trzeciej są zawarte informacje o uprawnieniach do przeprowadzania rodzinnych wywiadów środowiskowych, do korzystania z prawa pierwszeństwa przy wykonywaniu swoich zadań w urzędach oraz do ochrony prawnej przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych. Jest tam również data wystawienia i podpis osoby wydającej oraz informacja o terminie ważności legitymacji.

Legitymacja pracownika socjalnego

i

Autor: MOPS Częstochowa

Oszustów należy zgłosić na policję

Podczas wizyty pracownika socjalnego najlepiej jest nie zostawiać gościa samego w pomieszczeniu. Szczególną uwagę należy zwrócić, gdy na wizytę przyjdą dwie osoby. Oszuści lubują się w technice, podczas której jedna osoba zadaje pytania i odwraca uwagę mieszkańca, a druga w tym czasie przeszukuje mieszkanie.

Jeśli nadal nie jesteśmy pewni, czy to prawdziwy pracownik socjalny, warto poprosić kogoś o obecność podczas wizyty. Przedstawicielom opieki to z pewnością nie będzie przeszkadzało, a my zyskamy drugą parę oczu do pilnowania. Jeśli wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że przyszedł do nas oszust - należy niezwłocznie poinformować policję.