Covid 22 naciera z wielką siłą. Szpitale w Polsce już się przygotowują

2022-07-05 8:58
Sztuczna inteligencja błyskawicznie wykrywa COVID-19
Autor: Getty Images Oprogramowanie, które szybko wykrywa chorobę wywołaną koronawirusem SARS-CoV-2 jest już we Włoszech.

Covid-19 wydaje się opanowany, ale naciera Covid-22. Zachorowalność może być 10-krotnie wyższa - To inna choroba - mówi prof. Antonio Zapatero Gaviria z Madrytu. Objawy nowego wariantu omikronu to omdlenia, niedociśnienie, kaszel, gorączka, ból głowy i ból mięśni. W Polsce szpitale już przygotowują się na nową falę zachorowań.

Covid-22 objawy

Covid-22 pojawił się już w Europie, a konkretnie w Hiszpanii. Najnowsze dane opublikowane przez ministerstwo zdrowia w Madrycie dotyczące sytuacji epidemiologicznej wskazują, że wzrasta zachorowalność zwłaszcza wśród osób powyżej 59 lat (841 przypadków), a obłożenie szpitali wynosi 7,79 proc. Liczba zgonów spadła do 3,9 proc.

Nowa wersja Omikronu jest na tyle ekspansywna, że eksperci mówią już o cichej, siódmej fali Covid w Hiszpanii - lżejszej od poprzednich, ale której symptomy mogą być intensywne.

Symptomy Covid-22

  • omdlenia
  • niedociśnienie
  • kaszel
  • gorączka
  • ból głowy
  • ból mięśni

- Obecny Covid to choroba wywołana przez inne wirusy, powstałe przez mutacje odmienne od oryginału – to warianty Omikronu BA.4 i BA.5. Ich transmisja jest bardzo wysoka – powiedział prof. Antonio Zapatero Gaviria, określając obecnie występującą chorobę jako Covid-22, by odróżni ją od tej z poprzednich lat.

Według prof. Zapatero zachorowalność na obecny wariant wirusa może być nawet dziesięciokrotnie wyższa od znanej oficjalnie. - Dzięki ochronie szczepionkowej, większość przypadków jest asymptomatyczna - powiedział.

Prowadzone są badania nad nowymi szczepionkami, bardzo skutecznymi z immunologicznego punktu widzenia - dodał. Pandemia taka, jaką ją znaliśmy, prawdopodobnie zakończyła się, ale koronawirus pozostał z nami - podkreślił.

Covid-22 w Hiszpanii i nie tylko

Hiszpania to jedno z ulubionych miejsc wakacyjnych. Należy się liczyć z konsekwencjami. Przestrzega przed tym polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

"Sytuacja epidemiczna na świecie stabilizuje się, ale wciąż jest dynamiczna. Planując wakacje, koniecznie sprawdź wskaźniki zachorowań na COVID-19 w regionie, do którego się wybierasz, np. na stronie Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób" - apeluje polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

MSZ odradza również podróże do regionów, gdzie wskaźniki zachorowań na COVID-19 są znacząco wyższe niż w Polsce. W miejscach o podobnych lub niższych wskaźnikach zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności.

Według najnowszych danych WHO w Europie najszybciej liczba zachorowań na Covid rośnie w tych państwach:

  • Niemcy
  • Włochy
  • Hiszpania
  • Francja

Szpitale w Polsce przygotowują się do nowej fali Covidu

W szpitalach w całej Polsce trwają już przygotowania do następnej fali Covid. Niektóre z nich dostały zastrzyk pieniędzy na doposażenie. W poniedziałek w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach podpisano umowy na zakup sprzętu medycznego oraz drobne przebudowy i drobne inwestycje, opiewające łącznie na prawie 55 mln zł. W ten sposób szpitale przygotowują się do nowej fali Covid, o czym wspomniał sam wojewoda śląski.

- To umowy na tomografy komputerowe, rezonanse, przebudowy części aparatury szpitalnej, RTG, kardiomonitory, pompy, respiratory, czyli to, co szpitalowi jest niezbędne do świadczenia usług związanych z Covidem, ale również służących pacjentom, jeżeli tego covidu nie będzie – i bardzo na to liczymy – powiedział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Jak wyjaśnił wojewoda, w związku z zasileniem z końcem 2021 r. Funduszu Przeciwdziałania Covid-19 dodatkowymi środkami Minister Zdrowia przeznaczył w sumie 68,3 zł na potrzeby podmiotów leczniczych z woj. śląskiego.

W pierwszym etapie, w pierwszym kwartale br., podpisano umowy na łączną kwotę niespełna 12 mln zł na inwestycje związane wyłącznie z modernizacją instalacji tlenowych w szpitalach – jako priorytetowe dla potrzeb leczenia pacjentów z ciężkim przebiegiem Covid-19. Łącznie te środki otrzymało 21 podmiotów.

dr Paweł Grzesiowski: Piąta fala nie będzie ostatnią. Covid nigdy nie będzie grypą [Super Raport]
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE