Coraz więcej obcokrajowców chce pracować w województwie śląskim. Najwięcej osób przyjeżdża z Ukrainy

2021-10-22 13:55
 Coraz więcej obcokrajowców chce pracować w Polsce
Autor: pixabay Coraz więcej obcokrajowców chce pracować w Polsce

W województwie śląskim zatrudnienie znaleźli już przedstawiciele ponad 90 państw. Są obywatele Ukrainy, Białorusi, Gruzji i Chin.

Obywatele Ukrainy stanowią 80 procent obcokrajowców, którzy pracują w województwie śląskim. Jest też sporo Białorusinów, Gruzinow, ale są też przedstawiciele takich egzotycznych krajów jak Madagaskar, czy Laos. Na terenie oddziału ZUS w Sosnowcu jest bardzo dużo osób pochodzących z Chin.

Najczęściej do Polski przyjeżdżają pracować mężczyźni w przedziale wiekowym od 20 do 40 lat. Głównie zatrudnieni są na umowę o pracę w branży budowlanej i transportowej. Kobiety znajdują pracę w usługach, zarówno jeśli chodzi o firmy sprzątajaąe, jak i sklepy.

- W drugim kwartale ubiegłego roku przez pandemię zauważyliśmy, że tych cudzoziemców było mniej. No, ale nie ma się czemu dziwić. Granice były zamknięte, więc trudno było przyjeżdżać. Natomiast później z każdym miesiącem cudzoziemców było więcej. Jedynym województwem gdzie ich ubyło, było świętokrzyskie - powiedziała nam regionalny rzecznik ZUS województwa śląskiego Beata Kopczyńska.

Na koniec sierpnia w całym kraju było 833 tysiące cudzoziemców. W województwie śląskim było ich ponad 71 tysięcy.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE