Coraz więcej dzieci zmaga się z otyłością

2022-12-15 15:10
pixabay
Autor: fot. Pixabay

Coraz więcej dzieci i młodzieży zmaga się z otyłością. Jest to m.in skutek pandemii i zmniejszonej aktywności fizycznej. Rodzice muszą mieć świadomość tego co powinno, a co nie powinno stanowić podstawę żywieniową ich pociech - mówi Mariola Klocek-Kopacz, dietetyk.

Jeden na trzech chłopców i jedna na pięć dziewczynek w wieku od sześciu do dziewięciu lat zmaga się z otyłością - tak wynika z analiz Światowej Organizacji Zdrowia. - To kluczowy problem, jeżeli chodzi o choroby nieinfekcyjne - mówi Paweł Matusik, dr hab. n. med. prof. z Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. - Musimy wiedzieć, jakie składniki odżywcze muszą znajdować się w diecie. W tej chwili naszym głównym problemem jest nieregularność spożywania posiłków, zbyt szybkie tempo i tzw. brak uważności jedzenia. Jedzenie stało się elementem, który robimy w biegu. Tworzą się potem takie błędne koła, czyli jedzenie późnym wieczorem, a potem opuszczanie śniadań - dodaje. 

Ważną rolę w zbilansowanej diecie odgrywają pożywne śniadania. - Tutaj grupa produktów mlecznych jest ważna dla dzieci, czyli generalnie szklanka mleka, może być to jogurt. Ważne jest to, by dodać coś, co da uczucie sytości i postawić na produkty pełnoziarniste chociażby pieczywo czy płatki owsiane - mówi dietetyk Mariola Klocek-Kopacz.

Przy przygotowaniu odpowiednich posiłków dla swoich dzieci rodzicie powinni pamiętać również o dużej ilości warzyw. Szczególnym problemem żywienia wśród dzieci jest duża ilość słodzonych napojów tzw. szkodliwych energetyków i zbyt częste jedzenie słodyczy. - Ważne, żeby słodycze nie zastępowały posiłku, a były tylko jego dodatkiem. O słodyczach nie powinno się mówić w formie zakazu, bo jeżeli jest coś zabronione to budzi to tym bardziej większe zainteresowanie u dzieci, by to spróbować zjeść. Słodycze powinny być elementem wplecionym w zasady zdrowego żywienia. Do owsianek porannych można dodać np. czekoladę, ale gorzką - dodaje dietetyczka. 

Bardzo ważne jest kształtowanie nawyków żywieniowych już od samych narodzin. Najlepiej robić to w formie zachęcającej - czytając bajki, opowiadając historie o zdrowym odżywianiu. Rodzice muszą być przykładem dla swoich pociech.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE