pixabay

i

Autor: fot. Pixabay

Coraz więcej dzieci zmaga się z otyłością

2022-12-15 15:10

Coraz więcej dzieci i młodzieży zmaga się z otyłością. Jest to m.in skutek pandemii i zmniejszonej aktywności fizycznej. Rodzice muszą mieć świadomość tego co powinno, a co nie powinno stanowić podstawę żywieniową ich pociech - mówi Mariola Klocek-Kopacz, dietetyk.

Jeden na trzech chłopców i jedna na pięć dziewczynek w wieku od sześciu do dziewięciu lat zmaga się z otyłością - tak wynika z analiz Światowej Organizacji Zdrowia. - To kluczowy problem, jeżeli chodzi o choroby nieinfekcyjne - mówi Paweł Matusik, dr hab. n. med. prof. z Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. - Musimy wiedzieć, jakie składniki odżywcze muszą znajdować się w diecie. W tej chwili naszym głównym problemem jest nieregularność spożywania posiłków, zbyt szybkie tempo i tzw. brak uważności jedzenia. Jedzenie stało się elementem, który robimy w biegu. Tworzą się potem takie błędne koła, czyli jedzenie późnym wieczorem, a potem opuszczanie śniadań - dodaje. 

Ważną rolę w zbilansowanej diecie odgrywają pożywne śniadania. - Tutaj grupa produktów mlecznych jest ważna dla dzieci, czyli generalnie szklanka mleka, może być to jogurt. Ważne jest to, by dodać coś, co da uczucie sytości i postawić na produkty pełnoziarniste chociażby pieczywo czy płatki owsiane - mówi dietetyk Mariola Klocek-Kopacz.

Przy przygotowaniu odpowiednich posiłków dla swoich dzieci rodzicie powinni pamiętać również o dużej ilości warzyw. Szczególnym problemem żywienia wśród dzieci jest duża ilość słodzonych napojów tzw. szkodliwych energetyków i zbyt częste jedzenie słodyczy. - Ważne, żeby słodycze nie zastępowały posiłku, a były tylko jego dodatkiem. O słodyczach nie powinno się mówić w formie zakazu, bo jeżeli jest coś zabronione to budzi to tym bardziej większe zainteresowanie u dzieci, by to spróbować zjeść. Słodycze powinny być elementem wplecionym w zasady zdrowego żywienia. Do owsianek porannych można dodać np. czekoladę, ale gorzką - dodaje dietetyczka. 

Bardzo ważne jest kształtowanie nawyków żywieniowych już od samych narodzin. Najlepiej robić to w formie zachęcającej - czytając bajki, opowiadając historie o zdrowym odżywianiu. Rodzice muszą być przykładem dla swoich pociech.