Terminal Lotniczy w CKZiU w Sosnowcu

i

Autor: Katarzyna Ziółkowska-Dąbek Terminal Lotniczy w CKZiU w Sosnowcu

Chociaż w Sosnowcu lotniska nie ma, to w mieście pojawił się w pełni wyposażony terminal portu lotniczego. To nowa pracownia przy CKZiU

2021-06-15 14:59

Sosnowieckie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego prawdopodobnie jako jedyne w Polsce może w takich warunkach kształcić młodzież. Powstała tam pracownia sterowania ruchem kolejowym, pracownia fotowoltaiczna i budownictwa pasywnego oraz mini centrum logistyczno-spedycyjne. Uczniowie mogą też korzystać z w pełni wyposażonego terminalu portu lotniczego.

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu może się pochwalić miejscem do edukacji praktyki, którego inni mogą pozazdrościć. Za ponad 7 mln zł miasto pozyskało nowoczesne miejsce do nauki przedmiotów zawodowych, w którym znajduje się m.in.: terminal lotniczy.

- Kształcenie zawodowe dzisiaj to 50 procent kształcenia ogólnego i 50 procent kształcenia praktycznego, w warunkach takich jak odbywają się u pracodawcy. Cieszymy się, że możemy takie warunki stworzyć, aby w warunkach bezpiecznych móc popełniać błędy i uczyć się – powiedział nam Jacek Górski, dyrektor CKZiU w Sosnowcu.

W ramach nowego obiektu, który powstał przy szkole wybudowano pracownię obsługi w portach i terminalach, pracownię gospodarki materiałowej, sterowania ruchem kolejowym, dróg i taboru kolejowego, projektowania technologii mechanicznej, a także systemów energetyki odnawialnej i budownictwa pasywnego.

- Szkolnictwo zawodowe to przyszłość. Potrzebujemy fachowców w różnych dziedzinach. W naszych szkołach stwarzamy warunki, aby mieli możliwość nauki zawodu w jak najlepszych warunkach. To kolejna nasza inwestycja. Wcześniej podobny projekt przy wykorzystaniu dofinansowania unijnego zrealizowaliśmy w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ulicy Grota-Roweckiego. Projekt polegał na przebudowie budynku CKZiU na potrzeby warsztatów kształcenia zawodowego w branży gastronomicznej, hotelarskiej i ekonomiczno-reklamowej. W sumie te dwa projekty to koszt ponad 13 mln zł – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Pracownia obsługi w portach i terminalach została wyposażona w urządzenia do prześwietlania bagażu podręcznego oraz rejestrowanego, bramkę do wykrywania metali, przenośnik taśmowy w kształcie elipsy wraz z wagą bagażową do przemieszczania bagażów, skanery, ręczne wykrywacze metali. Dzięki takiemu wyposażeniu w pracowni stworzone zostały warunki do praktycznej nauki odzwierciedlające rzeczywiste warunki pracy na lotnisku. Powstał w pełni wyposażony terminal portu lotniczego. Na terminalu są wydzielone: punkty informacyjne, strefa odprawy -check-in oraz strefa kontroli bezpieczeństwa.

Z kolei pracownia gospodarki materiałowej to mini centrum logistyczno-spedycyjne wyposażone w terminal kodów kreskowych wraz z drukarką kodów kreskowych, bezprzewodowe czytniki kodów kreskowych, system współpracujący z bramką RFID – systemem identyfikacji radiowej, przemysłowymi regałami magazynowymi oraz środkami transportu magazynowego włącznie z akumulatorowym wózkiem widłowym i przyczepką. W podobny, w pełni profesjonalny sposób wyposażono pozostałe pracownie.

Rozbudowa i przebudowa budynku szkoły CKZIU, zlokalizowanego przy ul. Kilińskiego 31 w Sosnowcu odbyła się w ramach projekt wchodzącego w skład Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) dla osi priorytetowej: XII. Infrastruktura edukacyjna dla działania: 12.2. Infrastruktura kształcenia zawodowego dla poddziałania: 12.2.1. Infrastruktura kształcenia zawodowego – ZIT.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]"