Bitwa o Sosnowiec. Rekonstrukcja Powstania Styczniowego

i

Autor: Marcin Twaróg

Bitwa o Sosnowiec zwycięska. Rekonstrukcja Powstania Styczniowego 1863 roku

Rekonstrukcja Bitwy o Sosnowiec się udała. Rekonstruktorzy dostali ogromne brawa od publiczności. Najważniejsze, że bitwa, która była jedną ze zwycięskich potyczek w czasie Powstania Styczniowego 1864 r., także i teraz zakończyła się zwycięstwem. Powstańcy zdobyli dworzec i przegonili Rosjan.

Bitwa o Sosnowiec

Dworzec kolejowy w Sosnowcu stał się miejscem głównych uroczystości w 160. rocznicę Powstania Styczniowego. To właśnie tutaj w nocy z 6 na 7 lutego 1863 r. doszło do bitwy polskich oddziałów powstańców płk. Apolinarego Kurowskiego z Rosjanami. I tak jak 160 lat temu, tak i teraz w niedzielę Rosjanie zostali rozbici i przegonieni, a nad zdobytym dworcem załopotała polska flaga. 

Oficjalne uroczystości patriotyczne odbyły się zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Kompanię honorową pełnili żołnierze 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Odbył się Apel Pamięci i oddano salwę honorową. Część oficjalną zakończyła defilada wojskowa, po której nastąpiła rekonstrukcja Bitwy o Sosnowiec.

Rekonstrukcja Bitwy o Sosnowiec

Zobacz zdjęcia

- Część Rosjan poddała się na placu przed dworcem kolejowym. Zostali wzięci do niewoli, ale wkrótce wypuszczeni, a na drogę dostali nawet pieniądze. Tacy honorowi byli powstańcy - mówił prowadzący rekonstrukcję w Sosnowcu.

Jakie znaczenie miała Bitwa o Sosnowiec

Zgodnie z historycznymi zapiskami, około 250 powstańców wyruszyło z Maczek na Sosnowiec specjalnym pociągiem w 10 wagonach. O godzinie 2:00 w rejonie Sielca piechota i kawaleria opuściły pociąg i ruszyła pieszo do dworca i sąsiadującej z nim komory celnej. Zaatakowali obsadzoną przez rosyjskich pograniczników komorę celną i po kilku szturmach wdarli się do budynku, a Rosjanie uciekli za granicę pruską. 

Bitwa o Sosnowiec była krótka, ale ważna, bo powstańcy zdobyli w Sosnowcu konie, broń i 97 tys. rubli, z czego połowę odesłali Rządowi Narodowemu.

Powstańcom Kurowskiego udało się doprowadzić do tego, że w Trójkącie Granicznym przez kilka dni cło pobierano w imieniu Rzeczypospolitej, a paszporty stemplowano polską pieczęcią.

Sąd w Olkuszu orzekał w imieniu Rządu Narodowego. W miastach i wsiach działała polska administracja, na urzędach wieszano polskie flagi, a w gabinetach strącono portrety cara, zastępując je wizerunkami Matki Boskiej.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE