Będzie taniej i bezpieczniej. W Rudzie Śląskiej trwa wymiana oświetlenia ulicznego

2020-11-19 14:32 JSK
Będzie bezpieczniej i ekologicznie. W Rudzie Śląskiej trwa wymiana oświetlenia ulicznego
Autor: UM Ruda Śląska Będzie bezpieczniej i ekologicznie. W Rudzie Śląskiej trwa wymiana oświetlenia ulicznego

Setki nowych LED-ów na rudzkich ulicach! Ponad 940 opraw oraz 230 słupów oświetleniowych zostanie wymienionych w najbliższym czasie w Rudzie Śląskiej. To kolejny etap modernizacji oświetlenia ulic i miejsc publicznych w mieście.

Będzie taniej, bezpieczniej i ekologiczniej. W Rudzie Śląskiej trwa wymiana ulicznego oświetlenia sodowego na LED. W najbliższym czasie w mieście wymienionych zostanie ponad 940 opraw oraz 230 słupów oświetleniowych w różnych dzielnicach miasta. Łącznie w ramach tegorocznych inwestycji zainstalowanych zostanie prawie 2,3 tys. opraw LED. Projekt dofinansowany jest ze środków Unii Europejskiej oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

- Wymiana oświetlenia daje nie tylko korzyści ekologiczne, ale również obniża koszty utrzymania i zużycia energii elektrycznej, co jest bardzo istotne wobec ograniczenia dochodów, z którym muszą się obecnie mierzyć samorządy w całym kraju – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. - W tym kontekście ważne jest też dofinansowanie inwestycji, które pozyskaliśmy z dwóch źródeł – dodaje.

Lista lokalizacji objętych rozstrzygniętym niedawno przetargiem obejmuje prawie 50 ulic: Maliszewskiego, Ogińskiego, Sygietyńskiego, Noskowskiego, Karłowicza, Kolberga, Szeligowskiego, Paderewskiego, Różyckiego, Jankowskiego, Elsnera, Fitelberga, Czarnoleśną, Kazimierza, Oświęcimską, Łukasiewicza, Strzelecką, Tunkla, Wojska Polskiego, Objazdową, Ofiar Katynia, Parkową, Markowej, Hallera, Niedurnego, Raciborską, Słowiańską, Narcyzów, Czapli, Gliwicką, Huloka, Janty, Królowej Jadwigi, Puszkina, Przelotową, Tomanka, Warszawską, Młodego Górnika, Emilii Plater, Głowackiego, Kilińskiego, Wandy, Wyleżoła, Kokota, Wspólną, 1 Maja oraz Szyb Walenty.

- Łącznie w dzielnicach Bielszowice, Kochłowice, Nowy Bytom, Orzegów, Ruda i Wirek zamontowane zostaną 943 oprawy LED, 231 słupów aluminiowych oraz 10 szaf oświetleniowych – wylicza Marcin Lis z Wydziału Gospodarki Komunalnej UM. - Wartość zadania to ponad 1,8 mln zł, a wykonawca na jego realizację ma czas do końca stycznia - dodaje.

143 nowe oprawy zainstalowane zostaną na odcinku ul. 1 Maja między Drogową Trasą Średnicową a zjazdem do gazowni. Niewiele mniej, bo 121, na całej długości ul. Czarnoleśnej. Wymienione zostanie też m.in. oświetlenie w centrum miasta. – Część prowadzonych prac będzie wiązała się z utrudnieniami, jak na przykład czasowa niedostępność miejsc parkingowych na osiedlach. O takich zmianach będziemy informować na bieżąco – mówi Marcin Lis.

Do tej pory oświetlenie wymieniono min. na całej długości rudzkiego odcinka Drogowej Trasy Średnicowej oraz na odcinku trasy N-S od DTŚ do ul. 1 Maja. Kolejne lokalizacje to ul. Niedurnego od skrzyżowania z ul. Hallera do ronda w Chebziu oraz ul. Jaśminów, Węglowa, Klary czy Katowicka.

Realizowane w tym roku zadania to część czwartego etapu modernizacji oświetlenia ulicznego, zaplanowanego na lata 2020-2021. W sumie ma on objąć wymianę 3 751 opraw i 667 słupów oświetleniowych. – Wartość projektu to prawie 16 mln zł. Na jego realizację pozyskaliśmy ponad 12 mln zł ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Wsparcie przyznała nam też Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, która przeznaczyła na ten cel ponad 1,6 mln zł w ramach Programu działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji w roku 2020 – zaznacza wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Poprzednie etapy zostały zrealizowane w latach 2016-2019, a ich łączna wartość to ponad 3,6 mln zł. Na każdy z nich miasto również pozyskało unijne dofinansowanie, którego suma wynosi prawie 1,6 mln zł.

Murale na Politechnice Śląskiej
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE