Barwny korowód przeszedł ulicami Żywca. Był Piłsudski oraz Karol Habsburg. Otwarto też wieżę widokową [ZDJĘCIA]

2020-01-07 8:33

​Święto objawienia pańskiego – w tradycji nazywane uroczystością trzech króli to okazja do wspólnej radości z Bożego Narodzenia. Ulicami blisko 900 miast w Polsce przeszły orszaki trzech króli – w Żywcu - było nieco inaczej. Zobaczcie zdjęcia na slask.eska.pl.

Korowód żywiecki. Piłsudski i Habsburg przeszli ulicami miasta

Kiedy w całym kraju 6 stycznia maszerują Orszaki Trzech Króli, w Żywcu pomysł na świętowanie tego dnia mają nieco inny. Tu ulicami miasta z Zabłocia na rynek – już po raz czwarty przeszedł barwny i rozśpiewany korowód. A w nim między innymi – ważne dla miasta postacie historyczne- Józef Piłsudski, Karol Stefan Habsburg – właściciel dóbr żywieckich czy kronikarz Andrzej Komoniecki.

- W Żywcu chcemy świętować … po swojemu, różnimy się więc od orszaków – przyznaje Irena Hubczak – jedna z organizatorek korowodu.

W naszym korowodzie pojawiają się postacie historyczne i te, które są ważne dla naszego miasta. Jest dużo elementów folklorystycznych. Dlatego mamy już po raz czwarty korowód, a nie orszak - przekonuje Irena Hubczak

Jedną z atrakcji Żywieckiego Korowodu Trzech Króli było oficjalne otwarcie punktu widokowego na szczycie wieży konkatedralnej w Żywcu. Od lat wieża zamknięta była dla turystów. To było olbrzymie wyzwanie logistyczne.

Trzeba było wykonać szereg prac – wylicza ksiądz Grzegorz Gruszecki – proboszcz żywieckiej parafii konkatedralnej.

Trzeba było zbudować 27-metrowe schody, wyczyścić konstrukcje drewniane oraz tynki. Do tego nowe instalacje pożarowe i zabezpieczające - wyjaśnia ksiądz Gruszecki.

Gwiazdy jako dzieci. Poznajesz?

Pytanie 1 z 7
Poznajecie tę troskliwą starszą siostrę?
Cardi B

Od dziś panoramę miasta będzie można podziwiać z balkonu na wysokości 37 metrów. Otwarcie punktu widokowego zakończyło trwające blisko dwa lata prace konserwatorskie, nie tylko samej wieży, ale i tamtejszego kościoła.