Barbórka 2020. Karczmy piwne odwołane z powodu koronawirusa, górnicy muszą obejść się smakiem

2020-10-07 11:56
Barbórka 2020. Karczmy piwne odwołane z powodu koronawirusa, górnicy muszą obejść się smakiem
Autor: Jakub Szymczuk/KPRP Podczas Barbórki 2019 na Śląsku gościł m.in. prezydent Andrzej Duda

Barbórka 2020 w tym roku prawdopodobnie będzie obchodzona w cieniu pandemii koronawirusa. Zgodnie z tradycją górnicy z okazji swojego święta spotykali się na karczmach piwnych. W tym roku przez pandemię takich karczm już nie będzie. Związki odwołują kolejne imprezy. Co zrobi Polska Grupa Górnicza? Szczegóły na slask.eska.pl.

Barbórka 2020 w cieniu koronawirusa. Karczmy piwne są odwoływane

Jak będzie w tym roku wyglądała Barbórka? Możemy się spodziewać, że obchody święta górników będą w 2020 roku mocno okrojone przez pandemię koronawirusa. Wiele wskazuje na to, że również popularne wśród górniczej braci karczmy piwne nie dojdą w tym roku do skutku. Kolejne związku zawodowe i organizatorzy takich imprez informują o tym, że o karczmie można w tym roku zapomnieć. A to przecież bardzo ważna zawsze impreza.

- Jest mi przykro, że tak się dzieje, szczególnie że sam rokrocznie pojawiałem się na kilku karczmach piwnych - mówi nam Patryk Kosela, rzecznik "Sierpnia 80'. Dodaje, że karczmy są współfinansowane przez Polską Grupę Górniczą, która jeszcze ostatecznie nie potwierdziła, że imprezy górników zostają odwołane.

ZOBACZ TAKŻE:

Decyzja odnośnie imprez towarzyszących tegorocznym obchodom barbórkowym nie została jeszcze podjęta, ale zapewne nastąpi to w kolejnych dniach - przekonuje Tomasz Głogowski, rzecznik Polskiej Grupy Górniczej.

Jest rozporządzenie zakazujące imprez barbórkowych

Polska Grupa Górnicza nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji jeśli chodzi o karczmy piwne podczas Barbórki. Taka niebawem zapadnie. Co ciekawe, stanowczy zakaz organizacji takich imprez wydała spółka KGHM Polska Miedź S.A..

- Odwołujemy oczekiwane przez Was imprezy związkowe, karczmy, bale barbórkowe, comber. Życie i zdrowie Waszych rodzin i Was samych jest naszą nadrzędną wartością – poinformował w specjalnym komunikacie do pracowników Jan Młynarczyk, przewodniczący Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Dołowych z oddziału Polkowice/Sieroszowice.

Górnicy niezadowoleni z odwołania imprez barbórkowych

Większość górników doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że organizowanie karczm piwnych jest w tym roku praktycznie niemożliwe. Nasi rozmówcy przekonują jednak, że ta piękna tradycja wróci za rok i "jakoś to sobie odbiją".

- Cały ten rok jest bardzo smutny i mogliśmy się spodziewać, że karczm piwnych nie będzie. Za rok wrócimy silniejsi. O ile oczywiście nie będzie żałoby po górnictwo, bo niestety wszystko ku temu zmierza - mówi nam Patryk Kosela.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE