Sosnowiecka policja prowadzi akcję Noś odblaski także w mieście

i

Autor: Policja w Sosnowcu Sosnowiecka policja prowadzi akcję "Noś odblaski także w mieście"

Bądźmy widoczni. Policja apeluje o noszenie elementów odblaskowych

2021-11-29 12:46

Szybko zapadający zmrok, częste opady, bardzo zła widoczność, to wszystko sprawia, że jesienią częściej niż zwykle dochodzi do wypadków z udziałem pieszych. Jak co roku sosnowiecka policja prowadzi akcję "Noś odblaski także w mieście", podczas której namawia dorosłych mieszkańców do noszenia elementów odblaskowych.

W okresie jesienno-zimowym częściej dochodzi do wypadków z udziałem pieszych. Szybciej zapadający zmrok, opady deszczu czy śniegu – to główne przyczyny potrąceń pieszych. Dlatego sosnowiecka policja prowadzi kampanię, podczas której rozdaje mieszkańcom odblaski i namawia do ich noszenia.

- Czasem malutki odblaskowy element umieszczony na torebce lub rękawie stale wszyty może uratować nasze życie i nie jest to twierdzenie przesadzone. Czasem to, że kierowca nie udzieli nam tego pierwszeństwa nie wynika z jego brawury. Wynika z tego, że po prostu pieszego nie widzi - powiedziała nam rzeczniczka sosnowieckiej policji Sonia Kepper.

Zaleca się by odblaski umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców.

- Kierowca, który jedzie i padają na jego pole widzenia światła z wielu punktów, z nadjeżdżającego z naprzeciwka samochodu, dodatkowo odbijają się od tej mokrej często nawierzchni, nie będzie widział pieszego wchodzącego z boku, ubranego na ciemno nie posiadającego żadnego elementu odblaskowego - dodaje Sonia Kepper.

Pamiętajmy, że pieszy bez odblasku widoczny jest dla kierowcy z odległości ok. 20 metrów, ma on 1 sekundę na reakcję, a pieszy z odblaskami jest zauważalny z odległości ok. 150 metrów, co daje kierowcy ok. 7 sekund na wykonanie manewru.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE