Auchan i Carrefour zmniejszyły zatrudnienie. Sieć Dino cały czas rośnie

i

Autor: Archiwum Auchan i Carrefour zmniejszyły zatrudnienie. Sieć Dino cały czas rośnie

Auchan i Carrefour zmniejszyły zatrudnienie. Sieć Dino cały czas rośnie

Sytuacja na rynku zatrudnienia w sklepach sieciowych, takich jak Auchan, Biedronka czy Lidl, cały czas dynamicznie się zmienia. Według raportów z ostatnich dwóch lat spadek zatrudnienia zaliczyły dwie sieciówki, ale są i takie, które cyklicznie go zwiększają.

Auchan i Carrefour Polska z mniejszym zatrudnieniem

Według szacunków w branży handlowej obecnie zatrudnionych jest około 1,5 - 2 mln osób. To sprawia, że handel jest aktualnie największym pracodawcą w Polsce. Wybrane sieci handlowe w Polsce w ostatnich dwóch latach notowały wzrosty lub spadki zatrudnienia wynikające m.in. ze stałego (bądź nie) rozwoju danej sieci. Dane opracował na podstawie sprawozdań finansowych portal dlahandlu.pl 

I tak w sieci Auchan zatrudnienie zmniejszyło się o 1857 osób. Na koniec 2021 roku firma zatrudniała 17 376 osoby. Rok wcześniej było to 19 233. Spadek zatrudnienia zanotował również Carrefour Polska. Na koniec ubiegłego roku zatrudnionych tam było 11 383 pracowników, ale na koniec 2020 roku było zatrudnionych 12 196 osób, tak więc mniej o 813 osób. 

Biedronka największym pracodawcą. Dino nie odpuszcza

Nie ma dokładnych danych dotyczących sklepów Biedronka. Spółka Jeronimo Martins Polska na koniec 2021 roku podała, że zatrudnionych w tej sieci jest trochę ponad 70 tys. Tak samo podano rok wcześniej z adnotacją, że zatrudnienie przekroczyło 70 tys. pracowników. Obecnie, według najnowszych danych, sieć ma zatrudniać ponad 77 tys. pracowników. 

Bardzo powoli rozwija się sieć sklepów Aldi. Jeszcze w 2020 pracowało tam 3 043 pracowników, ale już w 2021 zatrudniano 3 316 osób. Inaczej wygląda to w sklepach sieci Lidl, którą prowadzi kilka spółek. Najwięcej z nich zatrudnia Lidl sp. z o.o. sp. k. Tutaj przeciętne zatrudnienie na koniec roku obrotowego 2021 wynosiło 22 031. Rok wcześniej było to 20 851. Aktywne są również spółki Lidl Polska sp z o.o. czy Lidl sp. z o. o. gdzie jednak zatrudnienie nie przekracza tysiąca osób. 

Najbardziej dynamicznie rozwija się natomiast sieć sklepów Dino. Jeszcze w 2020 roku pracowało tam 24 142 pracowników. Rok później było już tam zatrudnionych 30 512 osób. Wiadomo jednak, że ta liczba w raporcie za 2022 rok będzie większa, bowiem łącznie w tym roku powstało (bądź powstanie, w niektórych miejscowościach nadal trwa budowa) około 500 nowych sklepów. 

W raporcie zabrakło danych m.in. z Kauflandu i Żabki Polska, które nie złożyły jeszcze sprawozdania finansowego za 2021 rok.