Uniwersytet Śląski

i

Autor: Tomasz Stankiewicz Uniwersytet Śląski w Katowicach

Atak hakerski na Uniwersytet Śląski. Wykorzystano do tego aplikację spoza terytorium NATO

Uniwersytet Śląski stał się celem ataku hakerskiego, który najprawdopodobniej pochodził z Rosji. W związku z atakiem zablokowane zostały serwery pośredniczące w odbieraniu poczty. Hakerzy wykorzystali jedną z aplikacji.

W nocy z 21 na 22 lutego 2023 r., doszło do ataku hakerskiego na systemy Uniwersytetu Śląskiego. Na szczęście uniwersyteccy informatycy odparli atak. Całe zajście było wynikiem korzystania z aplikacji, która swoje serwery posiada poza granicami krajów NATO.

Dzisiejszej nocy nastąpiła próba (odparta przez służby informatyczne) zaatakowania naszych sieci. Wykorzystano do tego pewną aplikację, niekoniecznie powiązaną z terytorium NATO. W związku z tym zostały podjęte działania blokujące incydent, w wyniku czego część członków naszej społeczności akademickiej nie ma obecnie dostępu do poczty elektronicznej – poinformował pełnomocnik rektora ds. cyfryzacji Uniwersytetu Śląskiego dr hab. Dariusz Szostek, prof. UŚ.

Niebezpieczna aplikacja z Rosji

Dział Administracji Sieci i Usług Sieciowych Uniwersytetu Śląskiego poinformował, że aplikacja myMail jest uznawana za niebezpieczną. Wszystko wskazuje na to, że próba ataku hakerskiego pochodziła właśnie z wykorzystaniem tej aplikacji.

Aplikacja myMail, to aplikacja na telefon, która pozwala na zarządzanie swoimi kontami mailowymi założonymi w domenie My.com, która jest zagranicznym odpowiednikiem Mail.Ru. Ten sam system mailingowy jest własnością rosyjskiej firmy VK, która odpowiada za największy serwis społecznościowy w Rosji - VKontakte.

W związku z atakiem, serwery pośredniczące w odbieraniu poczty zostały zablokowane.

Konta pocztowe użytkowników, którzy korzystali z aplikacji myMail, zostały zablokowane. W celu odzyskania dostępu prosimy o kontakt z DASiUS. Zalecamy użytkownikom, którzy kiedykolwiek korzystali z tej aplikacji, aby niezwłocznie usunęli ją, a następnie zmienili hasła do swojej uniwersyteckiej poczty e-mail. W przypadku używania tego samego hasła (lub jego wariantów) do logowania w innych usługach, należy zmienić hasła we wszystkich miejscach – poinformowali pracownicy Działu Administracji Sieci i Usług Sieciowych Uniwersytetu Śląskiego.