Święto choinki

i

Autor: Katowicka Agencja Wydawnicza

Święto choinek i nie tylko. Katowice promują wiecznie zielone rośliny

2022-12-20 13:45

Trwająca za oknami zima niejedną osobę zaskoczyła swoim tegorocznym rozmachem. Gruba warstwa śniegu przykryła szczelnie drogi, chodniki, a także rośliny. Może właśnie dlatego powstał pomysł, aby pamiętać o roślinach, które nam uprzyjemniają ten czas. 19 grudnia obchodzimy dzień wiecznie zielonych roślin, czyli takich, które nie tracą liści na zimę i cieszą nas widokiem zieleni pośród śniegu.

– Wiecznie zielone rośliny są również wybierane przez nas do nasadzeń w mieście. Dzięki temu, że nie gubią liści czy igieł, wyglądają cały czas atrakcyjnie, przez co miasto, pomimo zimowej aury, nie przyjmuje surowego oblicza pozbawionego oznak życia. Nie można także zapomnieć o walorze ekologicznym – rośliny wiecznie zielone pomagają nam walczyć ze smogiem, który zimą doskwiera najbardziej – mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Dzień wiecznie zielonych roślin został uchwalony przez amerykańskie stowarzyszenie National Arborist Association. Jego celem jest promowanie wiedzy o oślinach, które uprzyjemniają nam chłodne i krótkie zimowe dni.

Rośliny wiecznie zielone, które można uprawiać w Polsce, to przede wszystkim drzewa iglaste (z wyjątkiem modrzewia). Takie rośliny są odporne na działanie niskich temperatur, a także bardzo uniwersalne w uprawie. Iglaki wykorzystuje się oczywiście podczas Świąt Bożego Narodzenia. Choinki, które dzięki swej zieleni są symbolem życia i nadziei, przyozdabiamy bombkami i światełkami, aby podkreślić świąteczny nastrój. Ta tradycja przywędrowała najprawdopodobniej z Niemiec, a potem rozprzestrzeniła się w Anglii i Francji. W Polsce stroimy choinki od przełomu XVIII i XIX w., ale zwyczaj ten upowszechnił się w okresie międzywojennym. Najczęściej do roli choinek wybierane są świerki i jodły. Zakład Zieleni Miejskiej w tym roku w Katowicach ustawił 13 choinek, są to cięte jodły i świerki. Na katowickim Rynku stanęły aż cztery z nich.

Do roślin zimozielonych zaliczamy również rośliny pnące, które mogą tworzyć bardzo atrakcyjnie wyglądające ,,zielone ściany”. Szczególnie na dużych przestrzeniach, np. na ścianie budynku, wygląda to bardzo efektownie, a jednocześnie zapewnia wszystkie zalety, jakie dają nam rośliny – pochłanianie dwutlenku węgla i produkowanie tlenu. Wśród roślin pnących można wymienić np. bluszcz czy wiciokrzew. Wbrew obiegowej legendzie bluszcz nie powoduje dodatkowego zawilgocenia budynku, a stanowi także warstwę izolacyjną. Wiecznie zielone rośliny są również wykorzystywane do tzw. ,,zielonych dachów” – taki dach znajduje się na budynku Wydziału Zarządzania Kryzysowego UM Katowice. Jedną z największych inwestycji w zielone można zobaczyć w ścisłym centrum – na Rynku. Zieloną powierzchnią pokryte są ściany pawilonów na Placu Kwiatowym. Składają się na nią rośliny tj.: bodziszek korzeniasty, żurawka, barwinek, macierzanka czy paprotka zwyczajna. Rośliny zostały posadzone w modułowych panelach. Każdy z nich wyposażony został w oddzielną linię kroplującą. Na zielonych ścianach znajdują się 12 582 rośliny na powierzchni 214 m2.

W 2022 r. ZZM na bieżące utrzymanie zieleni i działania statutowe wydał 31,5 mln zł, natomiast inwestycje pochłonęły 32,5 mln zł. Pod jego opieką znajduje się 232 ha terenów zielonych, na które składa się 10 parków oraz 82 zieleńce i skwery.