Za nami I Jesienny Festiwal Smaków w Rakowcu

2022-09-19 12:44
Pysznosci na Jesiennym Fesiwalu Smaków
Autor: ol.sk

Ma pielęgnować tradycje, promować zapomniane potrawy i integrować mieszkańców. W Rakowcu pod Siedlcami odbył się I Jesienny Festiwal Smaków.

Jesienny Festiwal Smaków to kolejna kulinarna impreza jaka na mapie regionu promować ma tradycyjną, zdrową żywność. - Wydarzenie na celu zachęcanie do jedzenia wszystkich owoców, warzyw jesieni i powrotu do korzeni. Zaprosiliśmy do udziału Koła Gospodyń Wiejskich z trzech powiatów: siedleckiego, garwolińskiego i węgrowskiego – mówi Aneta Olszak, radna gminy Siedlce, organizator Jesiennego Festiwalu Smaków.

Stoły uginały się od przysmaków przyrządzonych z darów jesieni. - Naszym popisowym daniem są "kołacze" - to takie wypiekane ciasta drożdżowe w obsypkach. Będziemy brać także udział w konkursie i mamy „gruscunkę” - to taka zupa z dawnych czasów - mówi Agnieszka Gadzińska, Koło Gospodyń Wiejskich Wolanki.    - Przygotowałyśmy na konkurs jesienne kopytka, z ziemniakami, z marchewką i dynią – wymienia Halina Kisiel z Koła Gospodyń Wiejskich Goździczanki.

Takie wydarzenia są ważne, nie tylko po to by chwalić się popisowymi daniami. - Możemy się poznawać integrować, wymieniać się doświadczeniami i przepisami na potrawy – dodaje Monika Woźniak z Koła Gospodyń Wiejskich Stodzewianki.

Impreza ma zachęcać także do tworzenia Kół Gospodyń Wiejskich. - To bardzo dobra inicjatywa. Wspieramy mieszkańców jako Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Pomagamy wypełnić odpowiednią dokumentacje, celem zarejestrowania się i pozyskania środków dedykowanych dla Kół Gospodyń Wiejskich, a środki są niemałe – zachęca Sławomir Piotrowski, dyrektor Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Warszawie.

W powiecie siedleckim działa już 50 Kół Gospodyń Wiejskich. Na Mazowszu ponad tysiąc.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE