„Uczy pokory”. Studenci z siedleckiego UPH pomagają w walce z pandemią [AUDIO]

2021-04-21 18:57 Joanna Soćko
studenci_covid
Autor: fot. pixaby

Jeszcze nie są pielęgniarkami czy ratownikami medycznymi, ale już pracują w lecznicach i pomagają przy łóżkach pacjentów chorych na COVID-19. Kilkunastu studentów Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach zaangażowało się w walkę pandemią.

Odpowiedzieli tym samym na apel władz uczelni. - Dziekan i nauczyciele - zwłaszcza ci, którzy pracują w szpitalach zachęcają, próbują promować ideę włączania się w pomoc i to wychodzi, to się na szczęście dzieje - mówi Beata Gałek, rzecznik prasowy Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.

Dla studentów to prawdziwa lekcja zawodu - nierzadko w ekstremalnych warunkach. W siedleckim szpitalu tymczasowym od czterech miesięcy pracuje Mikołaj, student I roku pielęgniarstwa. Jest sanitariuszem. - Do moich obowiązków należy m.in. toaleta pacjenta, karmienie tych którzy nie są w stanie sami tego zrobić, pomaganie pacjentom w różnych czynnościach, o które proszą, wykonywanie poleceń pielęgniarek i lekarzy - wymienia. Mikołaj ma już za sobą mnóstwo dyżurów i podkreśla, że swoją pracę traktuje jako służbę i misję. - Pojawiają się ciężkie momenty, ale nigdy nie pomyślałam, żeby zrezygnować – dodaje.

Dyżury przy łóżkach pacjentów chorych na COVID-19 potrafią zmienić sposób patrzenia na pandemię, uczą też pokory. - Tak naprawdę nie zdawałam sobie sprawy, że COVID jest tak poważną chorobą - przyznaje Kamila, studentka II roku pielęgniarstwa w UPH i równocześnie sanitariuszka w szpitalu tymczasowym w Siedlcach - Dopiero kiedy zobaczyłam jak ludzie cierpią, jak umierają w bardzo szybkim czasie, to przejrzałam na oczy i zaczęłam prosić rodzinę, przyjaciół żeby nie bagatelizowali tej choroby (…) Pracując na oddziale covidowym nauczyłam się wielu rzeczy, na pewno też spokorniałam - mówi Kamila i dodaje, że zdecydowała się na pracę, przede wszystkim żeby mieć kontakt z przyszłym zawodem. - Przez pandemię mieliśmy praktyki online i miałam po prostu wyrzuty sumienia, że niczego nie uczę się w swoim przyszłym zawodzie, więc taka praca na oddziale covidowym była tak naprawdę po to, żeby podpatrzeć pracę pielęgniarek, ratowników medycznych.

Przypomnijmy, w siedleckim szpitalu tymczasowym jest 100 łóżek dla pacjentów z koronawirusem. Każda para rąk do pracy jest tam bardzo potrzebna.

Więcej o pracy siedleckich studentów na oddziałach covidowych w materiale audio, który poniżej.

Mówią Beata Gałek, rzecznik prasowy UPH oraz studenci, którzy pracują w szpitalu tymczasowym w Siedlcach. POSŁUCHAJ:
Kurs języka polskiego w siedleckim UPH