Spotkanie z Leszkiem Cichym i Januszem Kalinowskim oraz seans filmu „Everest dla każdego”

2021-11-30 14:41
Leszek Cichy i Janusz Kalinowski przyjadą do Siedlec 2 grudnia na spotkanie w ramach cyklu Kino z pasją
Autor: fot. NoveKino Siedlce

To wydarzenie, które zainteresuje zarówno fanów sportów górskich lub biegania, jak i amatorów kina dokumentalnego. Gośćmi ostatniego w tym roku czwartkowego wieczoru z cyklu „Kino z pasją” będą znany himalaista Leszek Cichy, a także maratończyk – Janusz Kalinowski. Spotkaniu, które rozpocznie się 2 grudnia o 19.00, będzie towarzyszyć projekcja dokumentu pt. „Everest dla każdego”.

Już po raz ostatni w tym roku, 2 grudnia spotkamy się w klubie filmowym „Kino z pasją” w NoveKino Siedlce. I będzie to finał niezwykły. Po raz pierwszy do Siedlec przyjedzie legenda polskiego himalaizmu, Leszek Cichy, który wraz z Krzysztofem Wielickim 17 lutego 1980 roku po raz pierwszy stanął na szczycie Mount Everestu zimą. Leszek Cichy jest także pierwszym Polakiem, który zdobył Koronę Ziemi, czyli najwyższe szczyty wszystkich kontynentów. A to zaledwie dwie, chociaż na pewno te najważniejsze, karty z jego bogatego dorobku górskiego. W czwartek towarzyszył mu będzie Janusz Kalinowski, wybitna postać w historii polskich biegów, uczestnik kilkudziesięciu maratonów na całym świecie, a także współorganizator pierwszego maratonu i prekursor triathlonu w Polsce. To też doświadczony dziennikarz i komentator m.in. wszystkich letnich igrzysk olimpijskich, jak również podróżnik, który odwiedził ponad 80 krajów – mówi Agnieszka Osmólska-Ilczuk, organizatorka cyklu „Kino z pasją”.

Obecnie, jako wiceprezes Klubu Sportowego Polskie Himalaje, Janusz Kalinowski organizuje wyprawy w odległe zakątki całego świata. Organizował także tę, która stała się pretekstem do nakręcenia filmu dokumentalnego pt. „Everest dla każdego”, którego projekcję będzie można obejrzeć podczas czwartkowego wieczoru w NoveKino Siedlce. Opowiada on o wędrówce do bazy pod Mount Everestem, w której wzięło udział 400 osób ze stu miast w Polsce.

Byli to wybitni himalaiści, sportowcy, ratownicy górscy, ale także osoby duchowne, lekarze, nauczyciele, młodzież... Ludzie, który jeszcze chwile wcześniej nie przypuszczali, że ich marzenia o spotkaniu z najwyższą górą świata mogą stać się rzeczywistością, w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, wspólnie wyruszyli do Nepalu. W dokumencie odnaleźć możemy filmowe ujęcia, które wyszły spod ręki Dariusza Załuskiego, Roberta Kielaka i Adriana Dmocha, który cały film wyreżyserował. Podczas spotkania będziemy starali się przekonać widzów, że każdy z nich może spełnić marzenia o dalekich podróżach, a co więcej, będzie można zapisać się nawet na wyjazdy, jakie organizuje klub Polskie Himalaje, do kilkunastu krajów na wszystkich kontynentach w przyszłych latach. Bo planów jest mnóstwo! – opowiada organizatorka.

Start wydarzenia, które podsumowuje cały rok spotkań w klubu filmowego „Kino z pasją” – w najbliższy czwartek o 19.00 w NoveKino Siedlce. Jednak już od godz. 18.00 z Leszkiem Cichym będzie można porozmawiać osobiście we foyer kina! Będzie tam podpisywał swoje książki, m.in. "Gdyby to nie był Everest...", "Trzy bieguny", "Zaklętym w górski kamień", "Zawsze mówi, że wróci". Uczestnicy zyskają też możliwość zdobycia nepalskich gadżetów, których rozprowadzanie pomaga jednej z ubogich rodzin w Katmandu. To jednak nie wszystko! Podczas czwartkowego wieczoru, goście „Kina z pasją” rozlosują wśród siedleckiej publiczności 10 numerów startowych na Międzynarodowy Supermaraton Stulecia w Warszawie, który odbędzie się 12 listopada 2022 roku! Ta impreza ma zakończyć trwające pięć lat obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Sonda
Kochasz góry?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE