Społeczność ZSP nr 4 w Siedlcach uczciła jubileusz 100-lecia szkoły [AUDIO, FOTO]

2021-10-24 21:25
100-lecie w ZSP 4
Autor: fot. Agata Kowalczyk, ZSP nr 4

Przypomnieli historię, podsumowali osiągnięcia i opowiedzieli o planach na przyszłość. Uczniowie, kadra i absolwenci Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Siedlcach, czyli tzw. „Rolnika”, uczcili wyjątkowy dla nich jubileusz 100-lecia istnienia szkoły.

23 października 2021 roku cała społeczność szkolna Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Kazimierza Wielkiego w Siedlcach zapamięta zapewne na długo. Jubileusz stulecia powstania placówki zapamiętamy nie tylko ze względu na pamiątkowe zdjęcia, ale moc wzruszeń, jakich mieliśmy tego dnia doświadczyć. To czas powrotu do przeszłości, czas wspomnień i refleksji. Na niejednej twarzy można było zobaczyć wzruszenie, podczas oglądania przygotowanej na tę okoliczność prezentacji – opowiada Justyna Krysiak, wicedyrektor szkoły.

Z powodu pandemii jubileusz 100-lecia siedleckiego „Rolnika” musiał być obchodzony w dość ograniczonej formie. Dyrekcja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Siedlcach liczy na to, że w przyszłym roku, na przełomie września i października uda się zorganizować duży zjazd absolwentów, który będzie mógł się odbyć już bez ograniczeń sanitarnych. W tym roku społeczność szkolna w mniejszym gronie wzięła udział w uroczystym wydarzeniu, podczas którego nie zabrakło przemówień dyrekcji, władz miasta i zaproszonych gości, a wśród nich także wspomnień z ostatnich kilkudziesięciu lat.

Duże wrażenie wywarła na mnie wypowiedź pana Wojciecha Kudelskiego, byłego prezydenta Siedlec i absolwenta szkoły rolniczej. Pan Kudelski podkreślił, jaką rolę odegrała w jego życiu właśnie edukacja w szkole rolniczej w Siedlcach, dzięki której zdobył dużą wiedzę i doświadczenie, co bardzo mu się przydało w jego dalszej karierze zawodowej (…) Moją uwagę przykuł także film pt. „Wspomnienia, refleksje, marzenia”. Film składał się z wypowiedzi absolwentów szkoły oraz wypowiedzi obecnych uczniów i dyrekcji – wspomina uroczystość Agata Kowalczyk, nauczycielka.

Kadra siedleckiego „Rolnika” podkreśla także, że szkoła nie przestaje się rozwijać, a jej stuletnia historia jest bardzo znacząca i zdecydowanie pozytywnie wyróżnia się na kartach historii miasta Siedlce.

Taki jubileusz nie trafia się każdemu i wielkim zaszczytem jest w nim uczestniczyć. Szkoła ma bogatą historię, wpisaną w życie całej społeczności Siedlec. Dlatego myślę, że jest to wydarzenie o wysokiej randze wręcz historycznej. Cieszę się, że mogłam wziąć w nim udział – mówi Małgorzata Karpiarz-Ośko, nauczycielka.

Podczas uroczystości odsłonięto pamiątkową tablicę, która została poświęcona dawnemu nauczycielowi szkoły, śp. Janowi Sajdakowskiemu. Z okazji 100-lecia siedleckiego „Rolnika” na placu przed szkołą posadzono także drzewo, któremu nadano imię Dąb Kazimierz, od imienia patrona szkoły, króla Kazimierza Wielkiego.

POSŁUCHAJ relacji z uroczystości jubileuszowych z okazji 100-lecia siedleckiego "Rolnika":