SONDA: Jak siedlczanie spędzają kolejną Wielkanoc w dobie pandemii? [AUDIO]

2021-04-02 16:44 Monika Półbratek
wielkanoc jajka covid
Autor: pixabay.com Zdjęcie ilustracyjne

Świąteczną atmosferę przysłania wielu osobom pandemia koronawirusa. Tegoroczne święta siedlczanie będą obchodzić tylko w gronie najbliższej rodziny, a niektórzy samotnie. To już druga taka Wielkanoc. Zapytaliśmy mieszkańców Siedlec m. in. o to, czym różni się od poprzedniej.

POSŁUCHAJ SONDY z mieszkańcami Siedlec: jak spędzają tegoroczną Wielkanoc? Czy wybierają się do krewnych i do kościoła?

Siedlczanie podkreślają, że święta przebiegają w tym roku w dobie rozmaitych obostrzeń. Nie są one jednak dla nich aż tak trudne do zniesienia jak rok temu – po prostu są już bardziej odporni psychicznie na obecną sytuację. Ich zdaniem ważne jest respektowanie zasad sanitarnych dla zachowania bezpieczeństwa, ale niektóre z rządowych restrykcji uważają za absurdalne. Gorliwi katolicy wybierają się do kościoła, zarówno na obchody Triduum Paschalnego, jak i w czasie świąt. Są jednak osoby, które uważają, że nie jest to bezpieczne lub preferują wzięcie udziału w uroczystościach tylko poprzez transmisję.

Osobom, które jednak wybierają się do kościoła, przypominam, że obowiązuje tam limit: 1 osoba na 20 metrów kwadratowych. Biskup siedlecki zalecił też ograniczenie tradycyjnych obrzędów, np. adoracji krzyża przez jego ucałowanie. W miarę możliwości, święcenie pokarmów na terenie diecezji ma być zaś organizowane na świeżym powietrzu.

Jak wygląda praca Warsztatu Terapii Zajęciowej w Skórcu w dobie pandemii?