Siedlecki Szpital Zakaźny zyska nowy sprzęt medyczny! To dary od Caritas [WIDEO]

2020-05-19 20:54 Monika Półbratek
Dyrektor Szpitala Miejskiego w Siedlcach z czekami otrzymanymi od księży w siedzibie siedleckiej Caritas
Autor: Monika Półbratek Dyrektor Szpitala Miejskiego w Siedlcach z czekami otrzymanymi od księży w siedzibie siedleckiej Caritas

Dwa symboliczne czeki na 105 tys. zł Szpital Miejski SPZOZ w Siedlcach otrzymał dziś, 19 maja, m. in. od dyrektora Caritas Diecezji Siedleckiej, ks. Marka Bieńkowskiego. Pieniądze pochodzą z dwóch zbiórek. Jedna pt. „Księża na szpital” została zorganizowana na terenie diecezji siedleckiej wśród duchowieństwa. Drugą pt. „Zanurzeni w miłości” przeprowadziła w całym kraju fundacja SMS z Nieba.

– W tych dwóch zbiórkach Caritas Diecezji Siedleckiej uzbierała 210 tys. zł. Razem z fundacją SMS z Nieba i z księżmi z diecezji przekazaliśmy dzisiaj oficjalnie te środki na rzecz Szpitala Miejskiego w Siedlcach. Pieniądze posłużą na walkę z koronawirusem do ochrony osobistej medyków, a także na zakup respiratora – wyjaśnia ks. Marek Bieńkowski.

Jak podkreślał tuż po odebraniu czeków Mirosław Leśkowicz, dyrektor siedleckiego Szpitala Miejskiego, wsparcie finansowe na pewno zostanie wykorzystane na zakup takich sprzętów i środków ochronnych, które będą najbardziej potrzebne pacjentom i pracownikom placówki.

Każdy grosz jest potrzebny. Te pieniądze są dość dużymi zadaniami, więc naprawdę skorzystamy wszyscy. Przede wszystkim kupimy kolejne środki ochrony osobistej i będziemy również doposażać w następne urządzenia nasz szpital. A naprawdę, w tej chwili już musimy dokonywać takiej bardzo mądrej analizy, bo naprawdę wiele urządzeń zostało już zakupionych, szpital został ubogacony różnymi urządzeniami medycznymi, więc przeprowadzimy analizę i poinformujemy, co i ile za to kupiliśmy.

Przekazanie czeku od organizatorów akcji Księża na szpital
Autor: Monika Półbratek Przekazanie czeku od organizatorów akcji "Księża na szpital"

Księża, którzy zorganizowali zbiórkę wśród diecezjalnego duchowieństwa, zainspirowani wcześniejszą akcją fundacji SMS z Nieba, opowiadają, że zależało im na włączeniu się w dzieło pomocy dla tych służb i instytucji, które na co dzień zabiegają o zdrowie i życie innych ludzi. Chcieli także wesprzeć pacjentów w drodze do wyleczenia.

Jak rozpoczynała się epidemia, to tak obserwowaliśmy, że różne grupy społeczne włączają się w pomoc szpitalom w zakup respiratorów. I stwierdziliśmy, że my jako kapłani też chcemy wspomóc wiernych. Tych, którzy są w potrzebie – mówi ks. Wojciech Sobieszek, diecezjalny duszpasterz młodzieży i diecezjalny asystent Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

– Wśród księży – było nas kilku, którzy tak rozmawialiśmy – powstała właśnie ta myśl, że pomożemy czy w zbiórce konkretnych pieniędzy na rzecz szpitala, czy ewentualnie w tym przygotowaniu zakupu respiratora. Tę myśl przekazaliśmy księdzu biskupowi Kazimierzowi Gurdzie, który z bardzo otwartym sercem poparł tę akcję. Poprosił księży z całej diecezji oddzielnym pismem, że nie wyznacza sumy, jaką księża mają wpłacić, ale odwołuje się do potrzeby serca i na miarę możliwości każdego z księży prosi o wsparcie tej właśnie inicjatywy „Księża na szpital”. I tak właśnie ta akcja nabrała swoistego tempa – opowiada ks. Jacek Sereda, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Siedleckiej.

Na zdjęciu: ks. Rafał Jarosiewicz, prezes zarządu Fundacji SMS z Nieba
Autor: Monika Półbratek Na zdjęciu: ks. Rafał Jarosiewicz, prezes zarządu Fundacji SMS z Nieba

Wcześniejsza zbiórka fundacji SMS z Nieba, która miała na celu uzbieranie kwoty potrzebnej na zakup respiratora w siedleckim szpitalu, dała niezwykłe rezultaty. Potrzebne na ten cel 105 tys. zł udało się pozyskać w ciągu jednego dnia. Wsparcie fundacji otrzymały także inne szpitale z całej Polski. Organizator już teraz podkreśla zatem, że w przyszłości pomyśli o zorganizowaniu innej akcji tego rodzaju.

– Cieszę się, że na dzień dzisiejszy mamy zakupionych 30 respiratorów i 16 przenośnych zakupiliśmy także, jeżeli tylko przejdą badania techniczne. Ponieważ polscy inżynierowie stworzyli respirator od podstaw, który będzie znacznie tańszy. W tej chwili przechodzi certyfikację i badania, więc jeżeli tylko przejdzie taką certyfikację, to krótko mówiąc będą to dodatkowe respiratory. A będziemy wspomagać tych polskich naukowców, żeby tani sprzęt mógł być z Polski dystrybuowany na cały świat. Ja cieszę się, wierzyłem i wierzę nawet w to, że taką inicjatywę będzie można powtórzyć np. w przyszłym roku, kiedy już, mam nadzieję, że koronawirusa nie będzie, w jakiejś innej odsłonie, np. karetki dla szpitali – podsumowuje organizator zbiórki "Zanurzeni w miłości", ks. Rafał Jarosiewicz, prezes zarządu Fundacji SMS z Nieba.

Księża wspomogli szpital w Siedlcach

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.