Siedlce: wielu pacjentów covidowych wymaga tlenoterapii. Czy nie brakuje tlenu?

2021-03-31 11:54

Podczas trzeciej fali pandemii pacjenci z COVID-19 wyraźnie ciężej przechodzą chorobę. W Szpitalu Miejskim w Siedlcach podłączonych do tlenu jest większość chorych. Dziś rano (31 marca) było to 109 ze 162 hospitalizowanych osób, a kolejnych 10 było wówczas podłączonych do respiratora. Także w szpitalu wojewódzkim wielu pacjentów wymaga tego rodzaju terapii. Sprawdziliśmy, czy obie siedleckie lecznice nie mają problemów z brakiem tlenu.

Na naszych oddziałach są osoby, które dostają tlen w ilości 60 litrów na minutę, więc to jest ogromna ilość powietrza dostarczanego w sposób mechaniczny do płuc, tak żeby organizm nie odczuł braku dotlenienia na skutek niewydolności płuc, spowodowanej koronawirusem. I fakt jest bezsporny, że osoby obecnie trafiające do nas, są w dużo cięższym stanie niż te, które trafiały do szpitala w okresie jesiennym. W związku z tym czas hospitalizacji i leczenia również się wydłuża – informuje Mirosław Leśkowicz, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Siedlcach.

Na szczęście, placówka jest odpowiednio zabezpieczona pod kątem dostępności tlenu. Ze względu na wcześniejsze problemy w tym zakresie, które pojawiły się jesienią, podczas drugiej fali pandemii, władze szpitala postarały się o dotację z Urzędu Marszałkowskiego na zamontowanie trzeciego zbiornika, który jest już wykorzystywany. Pracuje tam także specjalny generator tlenu.

Urządzenie pobiera z powietrza tlen i kieruje go do instalacji gazów medycznych. Tak więc nasze dostawy tlenu są w tej chwili rzadsze, ale za to taką dostawę dostajemy w większej ilości. A poprzez to, że jesteśmy również w stanie częściowo sami produkować ten tlen, to jesteśmy dobrze przygotowani do obecnej sytuacji – dodaje dyrektor.

Na razie w dostawach nie ma opóźnień.

Jak informuje Marcin Kulicki, prezes zarządu Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach, tam także sytuacja z dostępnością tlenu jest obecnie stabilna, a dostawy przyjeżdżają zgodnie z harmonogramem.

Marcin Sójka o Eurowizji, planach i trudnościach podczas pandemii. 'Trzeba zakasać rękawy'
Sonda
Czy wierzysz, że szczepionki na koronawirusa są bezpieczne?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE