Siedlce sto lat temu, cz. V: granica parku miejskiego – granicą miasta [WIDEO, AUDIO, FOTO]

2021-02-13 6:23
Dziś, za bramą parku od strony północnej, znajduje się całe osiedle - Nowe Siedlce
Autor: Monika Półbratek Dziś, za bramą parku od strony północnej, znajduje się całe osiedle - Nowe Siedlce. Sto lat temu były tam tylko puste pola

Sto lat temu północna granica siedleckiego Parku Miejskiego Aleksandria była także granicą administracyjną miasta. Mowa o części parku od strony ul. Prusa. Dziś znajduje się tam duże osiedle – Nowe Siedlce. Cofając się o wiek wstecz, zobaczylibyśmy jednak całkiem inny krajobraz – puste pola.

– Dziś mamy tutaj pełną zabudowę. Proszę sobie wyobrazić, że sto lat temu nie było tutaj nic. To „nic” nie jest oczywiście dosłowne, ale tutaj kończyły się granice administracyjne miasta Siedlce. Tuż za parkiem, mierząc od przylegającego doń skraju ulicy Prusa, znajdowała się tzw. Stara Wieś – państwowy majątek, należący do dóbr Golice. Funkcjonował on odrębnie od miasta aż do roku 1907 r., kiedy to nastąpiło pierwsze przyłączenie części tego majątku do Siedlec – wyjaśnia Natalia Zyśk, przewodnik siedleckiego oddziału PTTK.

Obecnie, tereny ówczesnej Starej Wsi to po prostu część Siedlec, zlokalizowana nieco dalej. Sto lat temu pola, leżące poza granicą parku, od jego północnej strony, nie miały jednak żadnego połączenia z miastem.

– W obrębie ulicy Bolesława Prusa, jeszcze w 1924 r., jak okiem sięgnąć rozciągały się jedynie pola uprawne. Żadna, nawet polna droga czy ścieżka, nie łączyła ich z Siedlcami. Dodatkowo wzdłuż granicy tych pól ciągnął się głęboki na dwa metry kanał, o szerokości dziesięciu metrów, z usypanym obok niego wałem, powstałym z ziemi z pochodzącej z kopania tego kanału. Dodatkowo potęgował on wrażenie odcięcia tych pól od miasta. Kiedy pojawiły się pierwsze pomysły i plany zabudowy tych terenów, naturalnie spotkały się one z nieufnością siedlczan. No bo jak wyobrazić sobie swój przyszły dom pośrodku niczego, bez żadnego połączenia z miastem, bez dróg i innej niezbędnej infrastruktury, a w dodatku z ogromnym kanałem ściekowym, płynącym tuż obok…? – pyta Pani Przewodnik Natalia Zyśk.

Budowę osiedla Nowe Siedlce rozpoczęto jednak ostatecznie właśnie sto lat temu, w latach 20. XX wieku. Teren oficjalnie przyłączono do miasta ok. dekadę później. Więcej na ten temat usłyszycie w załączonej poniżej audycji oraz na naszym filmie (jeżeli wideo nie jest widoczne, należy odświeżyć stronę).

Posłuchaj, jak wyglądały Siedlce 100 lat temu: park od strony północnej granicą administracyjną miasta. Opowiada Natalia Zyśk, przewodnik PTTK:
Siedlce 100 lat temu: granica parku miejskiego granicą administracyjną miasta
Sonda
13 dni wolnych to wystarczająca liczba?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE