Siedlce: by móc dalej tworzyć, aktorzy niezależnego Teatru V potrzebują wsparcia [AUDIO]

2021-02-18 11:18 Monika Półbratek
Teatr V z Siedlec
Autor: Teatr V Członkowie Teatru V

Teatr jest ich pasją, którą chcą rozwijać także w dobie pandemii. Pochodzą z różnych siedleckich szkół i środowisk, ale połączyło ich zamiłowanie do sztuki scenicznej. Obecnie młodzi aktorzy pracują nad nowym spektaklem, który chcą wystawiać w Polsce i za granicą. Szukają więc miejsc, w których mogliby odbywać próby teatralne. Zorganizowali też internetową zbiórkę, która ma im pomóc w stworzeniu premierowego przedstawienia dla mieszkańców Siedlec.

– Ten spektakl robimy totalnie od zera. Nie mamy żadnego scenariusza, tylko sami tworzymy tę historię. Ona się zmienia z próby na próbę, więc do końca sami jeszcze nie wiemy, o czym będzie nasze przedstawienie, bo nadal pracujemy nad nim. Chcieliśmy jednak stworzyć coś nowego, z pantomimą, z teatrem ruchu. Coś innego, czego jeszcze nie robiliśmy. Bo wcześniej tworzyliśmy musicale na dużą liczbę osób. I teraz chcieliśmy sobie zrobić takie wyzwanie, żeby stworzyć coś w plenerze oraz z mniejszą liczbą osób – mówi Wiktoria Wonschik, reżyser spektaklu.

Oprócz scenariusza, reżyser przedstawienia i jego aktorzy sami wykonują także kostiumy, scenografię i organizują sobie transport. Zwykle część pieniędzy na te cele zdobywali dzięki różnego rodzaju konkursom, ale w czasie pandemii koronawirusa wiele z nich odwołano. Dlatego młodzież zorganizowała zbiórkę w portalu Zrzutka.pl, na której prosi o wsparcie ludzi dobrej woli.

– Jesteśmy otwarci na każdego rodzaju współpracę i na każdą pomoc. Zbiórka jest opublikowana na naszym profilu na Facebooku – Teatr V. Można tam też znaleźć adres e-mail do nas oraz numer telefonu. Można nam coś wpłacić na zrzutkę, można do nas napisać, jeżeli ktoś chciałby nam w jakiś inny sposób pomóc, np. później z transportem czy z drukowaniem plakatów, ulotek. Z chęcią przyjmiemy również propozycję, jeżeli ktoś chciałby, aby nasz spektakl został wystawiony w jego domu kultury – z chęcią zagramy! - dodaje Wiktoria.

Choć pandemia bardzo utrudniła aktorom próby, nie poddają się. Poszukują miejsc, w których mogliby ćwiczyć i wciąż się rozwijać. W ubiegłym roku ćwiczyli w Liceum im. Bolesława Prusa, ale obecnie szkoła jest zamknięta. Z powodu obostrzeń związanych z pandemią nieczynne są także np. salki parafialne przy kościołach. Na razie wsparł ich jedynie Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniewie, który czasami użycza im swojej sali do odbywania prób. Aktorzy liczą na pomoc także innych instytucji. 

Premierę tworzonego obecnie spektaklu młodzież zaplanowała na czerwiec tego roku. Więcej o pracach nad przedstawieniem usłyszycie w załączonej poniżej audycji.

Posłuchaj audycji o działalności siedleckiego niezależnego Teatru V:
Siedlce sto lat temu; letni teatr i altana w Parku Miejskim Aleksandria