Katarzyna Marciniak-Paprocka, pełnomocnik prezydenta Andrzeja Sitnika ds. rozwiązywania problemów uzależnień

i

Autor: Monika Półbratek Katarzyna Marciniak-Paprocka, pełnomocnik prezydenta Andrzeja Sitnika ds. rozwiązywania problemów uzależnień

Siedlce: bezpłatne wsparcie dla ofiar i sprawców przemocy oraz szkolenia dla specjalistów [AUDIO]

2021-11-24 15:08

Osoby podlegające przemocy i jej sprawcy mogą otrzymać w Siedlcach bezpłatne, odpowiednio ukierunkowane wsparcie. W ramach kampanii „PoMOC jest w Tobie. Reaktywacja zasobów” siedleckie instytucje społeczne realizują szereg powiązanych ze sobą działań i warsztatów. Także specjaliści odbywają szkolenia, które uczą ich, jak zapobiegać przemocy w rodzinie. Trwają zapisy na najbliższe, dla pracowników oświaty i służby zdrowia.

W Siedlcach w 2021 roku wraz z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie, a także innymi instytucjami i organizacjami pozarządowymi prowadzimy kampanię społeczną „PoMOC jest w Tobie. Reaktywacja zasobów”. Ma ona na celu zapobieganie przemocy w rodzinie i została wsparta przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, dlatego że MOPR dostał środki w ramach konkursu ofert do programu osłonowego. Otrzymaliśmy je jako jedna z trzech instytucji na Mazowszu, przy czym dofinansowanie, o które się ubiegaliśmy, zostało przyznane w największej kwocie. Dostaliśmy 80 tys. zł właśnie na realizację programu przeciwdziałania przemocy w mieście – wyjaśnia Katarzyna Marciniak-Paprocka, pełnomocnik prezydenta miasta ds. rozwiązywania problemów uzależnień.

Dzięki otrzymanej dotacji, udało się zorganizować w mieście szereg różnorodnych działań, m.in. warsztatów i szkoleń, a oferowana pomoc jest wielokierunkowa. Mogą z niej korzystać zarówno osoby podlegające przemocy, niezależnie od płci i wieku, jak i osoby, które mają problem z agresją i chcą z nim walczyć. Także stykający się z nimi specjaliści i pracownicy różnych lokalnych instytucji i organizacji odbywają specjalne szkolenia. Uczą ich one wzajemnego współdziałania i efektywnej pracy zarówno z ofiarami agresji, jak i z jej sprawcami.

Odbyło się już wiele rodzajów spotkań, m.in. warsztaty dla specjalistów, dla pracowników pomocy społecznej, policji, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Te warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem. Pozwoliły one na wypracowanie naszych wewnętrznych procedur udzielania pomocy dziecku krzywdzonemu. Stale prowadzimy wsparcie indywidualne, porady psychologiczne, pedagogiczne i prawne, terapię indywidualną dla osób doznających przemocy w rodzinie i dla tych, które tę przemoc stosują, a także prowadzone są dwie grupy wsparcia – jedna dla kobiet, które doświadczają przemocy domowej, a druga dla sprawców, prowadzona tzw. metodą Duluth – informuje Katarzyna Marciniak-Paprocka.

Osoby, które chcą skorzystać z takiej pomocy, powinny się kontaktować z Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej, działającym w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Siedlcach. Jeżeli chodzi o szkolenia dla specjalistów, to najbliższe, tym razem kierowane do pracowników oświaty i służby zdrowia, odbędzie się w poniedziałek29  listopada, i w środę, 8 grudnia. Trwają zapisy dla osób, które chciałyby wziąć w nim udział.

To będą cztery szkolenia, podczas których będą poruszane tematy przemocy w rodzinie, udzielania interwencyjnie tej pomocy oraz kwestie alkoholu w przemocy w rodzinie. Bo niestety, w 90 procent przypadków, gdy mamy do czynienia z przemocą w rodzinie, to jest tam także jakiś problem uzależnieniowy, najczęściej dotyczący alkoholu. Serdecznie zapraszamy pracowników oświaty i służby zdrowia do czynnego włączenia się w te szkolenia – zachęca Katarzyna Marciniak-Paprocka.

Spotkania szkoleniowe odbędą się online: >>TU ZAPISY NA SZKOLENIA<<. Na 2 i 3 grudnia planowane jest jeszcze inne szkolenie, tym razem z tzw. dialogu motywującego. Na 15 grudnia zaplanowana jest natomiast otwarta konferencja online, dotycząca zapobiegania przemocy w rodzinie. Mogą wziąć w niej udział wszyscy chętni. Do tematu będziemy wracać.

POSŁUCHAJ o kampaniach społecznych dotyczących zapobiegania przemocy i zaginięciom osób starszych, a także o szkoleniach dla specjalistów w Siedlcach:
Sonda
Czy kary za przemoc domową powinny być wyższe?