Rowerem po ziemi łosickiej. Trwają przygotowania do utworzenia szlaku

2021-06-11 10:19 Joanna Soćko
szlak rowerowy
Autor: fot. pixaby zdjęcie poglądowe

Ma liczyć ponad 100 kilometrów i przebiegać przez wszystkie gminy powiatu łosickiego. Lokalna Organizacja Turystyczna LOT na Bugiem chce utworzyć Szlak Rowerowy Ziemi Łosickiej. Projekt jest kontynuacją prac rozpoczętych kilka lat temu.

W planie jest oznaczenie całej trasy z uwzględnieniem lokalnych atrakcji czy altan, które stoją w poszczególnych miejscowościach. Pojawić mają się także liczne udogodnienia dla rowerzystów. - Altany i miejsca, które już są chcemy doposażyć w infrastrukturę, która ułatwi rowerzystom poruszanie się po tym szlaku, na przykład chcemy żeby znalazły się tam panele fotowoltaiczne, po te żeby w takiej altanie można było naładować telefon - zapowiada Justyna Paluch z Lokalnej Organizacji Turystycznej LOT na Bugiem.

Powstać ma jeden główny szlak oraz dwa mniejsze. Przy każdym organizatorzy chcą postawić specjalne „witacze”. - Takie urządzenie – nazwijmy to, które będzie na początku trasy stało i będzie opowiadało o niej i chcemy, żeby witacz był związany z tematyką tego szlaku i żeby po prostu można było się dowiedzieć, co się po drodze spotka - dodaje Justyna Paluch.

Cały szlak ma zostać dokładnie oznaczony, dostępne będą także mapy i materiały promujące trasę. Członkowie LOT starają się o dofinansowanie na realizację projektu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego. Współpracują też z lokalnymi samorządami. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to Szlak Rowerowy Ziemi Łosickiej będzie gotowy w przyszłym roku. Jego przygotowanie ma kosztować około 260 tysięcy złotych.

mapa szlaku
Autor: fot. LOT/fb Na zdjęciu fragment mapy roboczej szlaku, proponowana trasa oznaczona jest kolorem niebieskim
Punkt szczepień drive-thru w Siedlcach. Zobacz jak działa