Przeprowadzili jesienne porządki nad siedleckim zalewem [WIDEO, AUDIO, FOTO]

2021-10-17 14:48
sprzątanie nad zalewem
Autor: Monika Półbratek Wielu uczestników akcji sprzątało zalew całymi rodzinami

Kilka godzin sprzątania i ponad 20 worków śmieci – to bilans tegorocznych jesiennych porządków nad Zalewem Muchawka. Sprzątali wspólnie przedstawiciele Siedleckiej Grupy Karpiowej i Koła nr 1 PZW w Siedlcach, a także Stowarzyszenia Eksploracyjnego „Waza” oraz Koła „Podlasie” Polskiego Klubu Ekologicznego w Siedlcach. W akcję włączali się spontanicznie także inni siedlczanie.

Apelujemy do mieszkańców, którzy korzystają na co dzień z uroków tego miejsca, a o nie nie dbają, właśnie o dbanie o porządek. Bo to bardzo istotna rzecz, a Matka Natura nam się odpłaci piękną przyrodą na wiosnę. Nie zaśmiecajmy więc tego małego zbiornika, który jest jedynym w naszym terenie, a korzystamy z niego wszyscy – biegamy tu, jeździmy, spacerujemy, wędkujemy... Każdy znajdzie tu coś fajnego dla siebie, więc po prostu dbajmy o porządek – prosi Marek Stępnik, dowódca Grupy Straży Rybackiej przy Kole PZW nr 1 w Siedlcach.

Jesienne porządki nad siedleckim zalewem

Sobotnie (17 października) sprzątanie obejmowało zarówno oczyszczanie dna zalewu z metalowych przedmiotów, jak i przybrzeżnych szuwarów. Najwięcej było tam butelek, puszek i opakowań po akcesoriach wędkarskich. Do najbardziej nietypowych spośród znalezionych śmieci należały wyłowione z wody piłka i metalowa tablica z zakazem kąpieli. Odpady zbierane były oczywiście także wzdłuż brzegów zbiornika. Plażę przeszukali natomiast z wykrywaczami metalu członkowie Stowarzyszenia „Waza”.

Jeżeli chodzi o detektory metali, to skupiliśmy się głównie na plaży. Ale przeszukujemy również trzciny. Jest wśród nich bardzo dużo śmieci, tyle że ciężko jest dostać się tam z brzegu, więc wykorzystaliśmy pontony. Tak dotarliśmy do śmieci, które zalegają między trzcinami. To głównie puszki, butelki, itp. Widzimy jednak, że z roku na rok jest coraz czyściej. Zalew jest coraz czystszy, więc mamy nadzieję, że ludzie sprzątają po sobie. Niemniej takie akcje planujemy organizować przynajmniej raz-dwa razy w roku, aby zachęcić też inne organizacje do pomocy w oczyszczaniu tego miejsca – mówi Mateusz Malek, założyciel Siedleckiego Stowarzyszenia Eksploracyjnego „Waza”.

Uczestnicy akcji jesiennego sprzątania siedleckiego zalewu
Autor: fot. Rafał Kuczborski ze Stowarzyszenia "Waza" Uczestnicy akcji jesiennego sprzątania siedleckiego zalewu

Warto dodać, że wiosną i latem tego roku prowadzonych było już kilka akcji sprzątania zalewu i okolic Muchawki, w ramach ogólnopolskiej akcji Czysta Rzeka. Jak wyglądały jesienne porządki nad zalewem, można zobaczyć na naszych zdjęciach i filmie lub posłuchać w zamieszczonej poniżej relacji dźwiękowej (jeżeli coś się nie wyświetla, należy odświeżyć stronę).

POSŁUCHAJ relacji z akcji sprzątania siedleckiego Zalewu Muchawka w 2021 roku:

QUIZ. Zwierzę czy roślina? 10 szybkich pytań, sprawdź swój wynik!

Pytanie 1 z 10
Epipremnum złociste
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE