Powiat siedlecki: sadownicy będą protestować. „Ceny jabłek są za niskie”

2021-08-24 17:24
jabłka
Autor: fot. pixaby

Narzekają na zbyt niskie ceny i zapowiadają udział w pikiecie. Sadownicy z regionu siedleckiego dołączą do ogólnopolskiej akcji protestacyjnej. Jak tłumaczą, chcą w ten sposób sprzeciwić się zaniżaniu cen skupu jabłek przemysłowych.

- Teraz sadownik dostawał 32-34 grosze za owoc pozyskany do sprzedaży w pielęgnacji sadów - to są małe ilości, ale niepokoi nas to że ta cena ma tendencję zniżkową i takie otrzymujemy sygnały od zakładów przetwórczych, że ceny w tym roku będą jeszcze niższe, mówiąc krótko to jest rozbój gospodarczy zastosowany przez dominatora rynkowego, którym jest duży zakład przetwórczy w stosunku do zwykłego gospodarstwa sadowniczego - mówi Robert Remiszewski, właściciel sadów w podsiedleckich Kisielanach i wiceprezes Związku Sadowników RP. Dodaje, że niskie ceny jabłek przemysłowych odbiją się także na stawkach za jabłka deserowe. Zbiór nie będzie opłacalny. - Przy takich kosztach jakie są dzisiaj, chodzi o koszty energii, koszty paliwa, koszty środków do produkcji to już nie jesteśmy w stanie się utrzymać.

Producenci chcą powiedzieć głośno o swojej sytuacji. W środę (25 sierpnia) organizują pikietę pod zakładem przetwórczym w Kozietułach w powiecie grójeckim. - Tam wszystkie nasze problemy chcielibyśmy nagłośnić i zapoznać z tym społeczeństwo, ale także i tych którzy mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie naszego państwa, czyli parlamentarzystów i rządzących - tłumaczy Robert Remiszewski.

Akcje protestacyjną planują także sadownicy zrzeszeni w AgroUnii. Jutro o 8 rano mają zablokować krajową „pięćdziesiątkę” w miejscowości Czaplinek w gminie Góra Kalwaria.

QUIZ. Zwierzę czy roślina? 10 szybkich pytań, sprawdź swój wynik!

Pytanie 1 z 10
Epipremnum złociste
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE