Poszukiwania dziennikarza i przewodnika zaginionych w dżungli zakończone - znaleziono ciała

2022-06-14 8:51
Dom Phillips i Bruno Araujo Pereira
Autor: PAP EPA Joedson Alves Dom Phillips i Bruno Araujo Pereira

Brazylijska policja odnalazła w poniedziałek w Dolinie Javari w pobliżu granicy z Peru przywiązane do drzewa ciała zaginionych od ośmiu dni w Puszczy Amazońskiej Doma Phillipsa, brytyjskiego dziennikarza – współpracownika dziennika "The Guardian" oraz jego miejscowego przyjaciela i przewodnika, Bruno Araujo Pereiry.

Zwłoki Phillipsa i Pereiry Araujo odnalezione

W Dolinie Javari znajduje się drugi co do obszaru rezerwat rdzennej ludności Amazonii i jednocześnie teren konfliktów i przemocy wobec rdzennych mieszkańców lasów dziewiczych ze strony nielegalnych przedsiębiorców, prowadzących wyrąb cennych gatunków drewna i eksploatację bogactw mineralnych, m.in. złota. Brazylijska Policja Federalna, poszukująca zaginionych, odnalazła ich ciała idąc śladami porzuconych przez nich przedmiotów: m.in. plecaka należącego do dziennikarza, części odzieży, a także butów Philipsa i przedmiotów osobistych, należących do jego brazylijskiego przyjaciela.

Burza w lubelskim, właściciel auta miał wiele szczęścia

Wcześniej grożono im śmiercią

Według lokalnych źródeł Phillips i Pereira Araujo od dawna otrzymywali pogróżki od gangów prowadzących nielegalną eksploatację bogactw mineralnych Amazonii i wyrąb puszczy. Wielokrotnie grożono im śmiercią. Poniedziałkowe media brazylijskie i argentyńskie, m.in. ukazujący się w Buenos Aires dziennik "El Clarin" piszą, że policja w Brazylii przystąpiła do poszukiwania zaginionych z dużym opóźnieniem, lecz zdołała aresztować podejrzewanego o udział w podwójnym mordzie znanego w świecie przestępczym Amarildo Costę de Oliveirę, pseudonim "Ogolony". W pobliżu jego domu znaleziono część rzeczy obu zamordowanych.

Źródło: PAP

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE