Ostatnie dni na wykorzystanie bonów turystycznych! Można to zrobić do końca marca

i

Autor: fot. ZUS

Bony turystyczne do 31 marca

Ostatnie dni na wykorzystanie bonów turystycznych! Można to zrobić do końca marca

2023-03-22 15:20

To już ostatnie dni na wykorzystanie bonów turystycznych! Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina mieszkańcom Siedlec i regionu, że z bonów rodzice mogą korzystać tylko do 31 marca! Warto o tym pamiętać, by nie stracić świadczenia. To 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością – nawet 1000 zł! Ze związanej z bonami usługi można jednak skorzystać później.

Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przypominają mieszkańcom Siedlec i regionu, że czas na wykorzystanie bonów powoli dobiega końca. Podkreślają jednak, że choć na zapłacenie bonem za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne na terenie Polski rodzice mają czas tylko do końca marca 2023 roku, sama usługa turystyczna może się odbyć później.

– Pamiętajmy, że nie wystarczy tylko aktywować bon do 31 marca. Aby nie stracić świadczenia, musimy tym bonem zapłacić do 31 marca, natomiast z samej usługi możemy skorzystać później. Ważna jest data zapłaty, a nie data realizacji bonu. Na przykład rodzice już teraz mogą zapłacić za usługę hotelarską, kolonie, obozy czy imprezę turystyczną, która odbędzie się w wakacje – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Bon przysługuje na każde dziecko, które ma prawo do świadczenia lub dodatku wychowawczego „Rodzina 500+”. Aby otrzymać bon nie trzeba składać wniosku. Jest on dostępny wyłącznie na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Można go aktywować w dowolnym momencie, po podaniu danych kontaktowych (adres e-mail i numer telefonu komórkowego). Płatności bonem są realizowane poprzez SMS. Chcąc zapłacić za usługę trzeba pokazać specjalny numer przypisany do bonu, a następnie jednorazowy kod autoryzacyjny, który przyjdzie na wskazany numer telefonu.

Do tej pory w całym kraju transakcje bonami wyniosły 2 mld 871 mln zł, a w województwie mazowieckim aktywowano najwięcej bonów turystycznych. Mieszkańcy Mazowsza do tej pory aktywowali 560 tys. bonów turystycznych. Za wypoczynek swoich dzieci przy ich pomocy wydali ponad 435 mln złotych. W naszym regionie na aktywację czeka jeszcze ponad 90 tys. bonów – dodaje Wojciech Ściwiarski.

Płatności bonem przyjmują podmioty, które zarejestrowały się na liście prowadzonej przez Polską Organizację Turystyczną. Obecnie jest ich ponad 28 tys. w całym kraju. Ich listę można sprawdzić na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej.

Więcej informacji na temat bonów, można znaleźć na stronie internetowej ZUS-u. Dla osób, które mają pytania związane z funkcjonowaniem bonu turystycznego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił też specjalną infolinię pod numerem 22 11 22 111. Pytania można trównież zadawać mailowo, pisząc na adres bon@zus.pl.

Sonda
Czy wykorzystałaś/eś już bon turystyczny?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE