Nowa Szkoła Branżowa II stopnia powstanie w „Budowlance”. Zabiegali o to uczniowie [AUDIO]

2021-03-30 17:26
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Siedlcach, potocznie zwany Budowlanką
Autor: Monika Półbratek Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Siedlcach, potocznie zwany "Budowlanką"

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Siedlcach ruszy od września 2021 roku nowa szkoła branżowa II stopnia. Zapewni ona uczniom, którzy kształcą się na dwóch kierunkach zawodowych, możliwość uzyskania tytułu technika robót wykończeniowych w budownictwie lub technika usług fryzjerskich, a także zdanie matury po dwóch dodatkowych latach nauki. Młodzież sama zabiegała o stworzenie jej takiej szansy.

Kształcimy w różnych zawodach, ale przede wszystkim w zawodzie monter robót wykończeniowych w budownictwie, jeżeli chodzi o naszą specjalizację. Mamy tu dość liczną klasę, a część uczniów zgłaszała u nas zapotrzebowanie i chęć kontynuowania nauki. W ubiegłym roku takiej formy nie mieliśmy i nasi absolwenci zmuszeni byli szukać kontynuacji nauki w Warszawie – tam najbliżej mieli taką możliwość. Ponieważ zgłaszali takie zapotrzebowanie zarówno do dyrekcji, jak i do wychowawcy, wystąpiliśmy do Prezydenta Miasta Siedlce o wyrażenie zgody na utworzenie szkoły branżowej II stopnia w trzech zawodach – wyjaśnia Agnieszka Zalewska-Wróbel, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Siedlcach.

Prezydent Andrzej Sitnik zgodził się na utworzenie takiej szkoły dla dwóch zawodów, dla których szkoła ma już zapewnioną pełną bazę dydaktyczną – zarówno teoretyczną, jak i praktyczną. Dzięki temu, od przyszłego roku szkolnego siedlecka młodzież, która ukończy szkołę branżową I stopnia na kierunkach fryzjerstwo lub monter robót wykończeniowych w budownictwie, będzie już mogła kontynuować naukę na miejscu. Uchwałę w tej sprawie rada miasta zaakceptowała podczas marcowej sesji. Dyrekcja szkoły otrzymała już także pozytywną opinię Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w tej sprawie. Po wypełnieniu wszystkich pozostałych formalności, które przewiduje prawo, rozpocznie rekrutację.

Co więcej, nowe perspektywy szkoła chce zaproponować także uczniom innych klas. Od września w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Siedlcach powstaną dwa nowe kierunki kształcenia, a w ramach pozostałych stworzone zostaną rozmaite innowacje. Jeden z nowych kierunków będą mogli wybierać ci uczniowie, którzy w przyszłym roku rozpoczną naukę w pięcioletnim technikum.

– Chcemy uruchomić nowy kierunek – technik fotografii i multimediów, z innowacją „wirtualna rzeczywistość”. Planujemy tutaj ok. 20 miejsc. W tym samym oddziale powstanie też nowy kierunek kształcenia – technik chłodnictwa i klimatyzacji, z innowacją „fotowoltaika”. To są dwie nasze nowości w technikum pięcioletnim, dla absolwentów szkoły podstawowej – informuje dyrektor szkoły.

Ponadto, w ramach większości pozostałych kierunków technicznych, od nowego roku szkolnego również będą realizowane innowacje. „Robotyka”, „wizaż i kreowanie wizerunku” czy „projektowanie wnętrz” – to niektóre z nich.

Będziemy uczniów kształcić dodatkowo właśnie z innowacji, czyli będą dołożone nowe przedmioty, po to, żeby rozszerzać zainteresowania uczniów, ich umiejętności. Poza tym, te innowacje zostały skonsultowane z pracodawcami. Nie są więc one czymś, co ma tylko przyciągnąć młodzież do danego kierunku kształcenia, ale są również po to, żeby później na rynku pracy łatwiej było się tej młodzieży odnaleźć – wyjaśnia Iwona Komosa, wicedyrektor szkoły.

Takie rozszerzenia obejmą swoim zasięgiem nie tylko nowe roczniki. Dodatkowe przedmioty będą realizowane w przyszłym roku także w obecnych klasach pierwszych i drugich.

Więcej na temat nowych kierunków, innowacji i szkoły branżowej II stopnia można usłyszeć w załączonym poniżej materiale dźwiękowym.

POSŁUCHAJ o nowych kierunkach i innowacjach w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Siedlcach:
Jak wygląda praca Warsztatu Terapii Zajęciowej w Skórcu w dobie pandemii?
Sonda
Powrót do szkoły po Wielkanocy - powinien nastąpić?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE