Nagły atak zimy w Siedlcach: jaka jest sytuacja drogowa w mieście? [WIDEO, FOTO]

2021-01-26 10:10 Monika Półbratek
Siedlce zimą
Autor: Monika Półbratek Silne opady śniegu zamieniły miasto Siedlce w bajkową krainę, ale kierowcom i służbom drogowym bardzo utrudniły życie

Tegoroczna zima lubi zaskakiwać, a wczoraj (25 stycznia) zaskoczyła wielu siedleckich kierowców. Długotrwałe opady śniegu spowodowały sporo problemów. Poprzewracane drzewa, korki na drogach, śliska jezdnia i samochody pokryte białym puchem – to niektóre z nich. Jak opisują warunki drogowe siedleccy kierowcy? Jak wyglądają ośnieżone ulice miasta? Ile potrwa ich sprzątanie? Posłuchajcie i zobaczcie na naszym filmie i zdjęciach.

Choć zima nie zaskoczyła drogowców, bo ich maszyny do odśnieżania kursowały po ulicach Siedlec przez cały czas, niestety, opady śniegu były tak gwałtowne i długotrwałe, że wczoraj wieczorem i w nocy sytuacja na drogach nie przedstawiała się najlepiej. Najgorzej było za miastem. Strażacy wyjeżdżali w tym czasie na interwencje osiem razy.

– Wpłynęło osiem zgłoszeń, które dotyczyły połamanych drzew i konarów drzew na drogach powiatu siedleckiego. Drzewa połamane zostały pod wpływem naporu ciężkiego śniegu, którego bardzo dużo napadało, więc te interwencje dotyczyły udrożniania dróg lokalnych. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń – informuje mł. bryg. Paweł Kulicki, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Siedlcach. Apeluje on także do kierowców: – Pamiętajmy, że zrobiło się bardzo ślisko. Musimy przywiązywać bardzo dużą uwagę do tego, żeby jeździć ostrożnie i przewidywać to, co się może stać. Bo droga hamowania jest znacznie wydłużona, nietrudno o wpadnięcie w poślizg i o dalsze konsekwencje tego. Uważajmy!

O ostrożność proszą także mundurowi z Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach, którzy w czasie od wczorajszego popołudnia do dzisiejszego poranka interweniowali przy 12 kolizjach na terenie miasta i powiatu.

Dziś sytuacja na drogach jest już natomiast dość stabilna. Większość ulic miasta jest obecnie przejezdna. Nad ich stopniowym uprzątaniem odpowiednie służby będą jednak pracować bez przerwy dziś i jutro, a nawet dłużej, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

– Cały sprzęt, który zakontraktowaliśmy, jeździ po mieście. W pierwszej kolejności odśnieżane są drogi główne, drogi wylotowe z miasta i te, którymi kursują autobusy. Jak tylko opady całkowicie ustaną, będzie odśnieżana druga kolejność, a potem trzecia, czyli te drogi osiedlowe i wszystkie te pomniejsze (…) Prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość. Staramy się, aby to wszystko jak najszybciej zostało uprzątnięte – mówi Wojciech Cylwik, naczelnik Wydziału Dróg siedleckiego magistratu.

Jeżeli silniejsze opady śniegu jeszcze się pojawią, sprzęt wróci do odśnieżania w pierwszej kolejności głównych ulic miasta. Dlatego akcja może się przedłużyć. Więcej na ten temat usłyszycie, oglądając nasz film, na którym możecie także zobaczyć, jak wyglądały ośnieżone ulice Siedlec 25 i 26 stycznia 2021 roku (jeżeli wideo się nie ładuje, należy odświeżyć stronę).

Nagły atak zimy w Siedlcach