Koronawirus. Nowy punkt pobrań w Siedlcach

2020-11-23 19:06 JoS
Punkt_wymazowy
Autor: fot. Centrum

Był jeden, będą dwa. W Siedlcach uruchomiony został nowy punkt pobierania wymazów do testów w kierunku COVID-19. Placówka działa przy przychodni Centrum Medyczno-Diagnostycznego na ulicy Kleeberga.

Nowy punkt wymazowy  jest czynny od poniedziałku do piątku, w godzinach 7:00-12:00 oraz w soboty i niedziele od 8:00 do 10:00. Pacjenci mogą wykonać badania bezpłatnie, warunek to skierowanie od lekarza lub sanepidu.

- Wszystkie osoby, które dostały skierowanie na wymaz czy od lekarza rodzinnego, czy od sanepidu, czy od innych jednostek i są wpisane do systemu, który teraz w Polsce funkcjonuje mogą przyjść do tego punktu wymazowego i pobrać próbkę do badania - wyjaśnia Paweł Żuk, prezes Centrum Medyczno-Diagnostycznego. Przypomnimy, że do tej pory w Siedlcach działał tylko jeden punkt wymazowy, przy Szpitalu Miejskim na ulicy Starowiejskiej.

Jeszcze w tym tygodniu ma ruszyć także nowe laboratorium covid, które będzie na bieżąco badać wymazy. Centrum czeka na wpisanie pracowni na ogólnopolską listę Ministerstwa Zdrowia.

- Nasze laboratorium jest przygotowane do realizacji próbek na bieżąco, czyli te wszystkie wymazy będą trafiały natychmiast do naszego laboratorium, które oznacza wirusa - tłumaczy Paweł Żuk i dodaje, że wyniki pacjentów powinny być znane jeszcze w tym samym dniu.

Na początku laboratorium będzie badać około 100 próbek na dobę, z czasem ta liczba ma wzrosnąć do 180.

"Edukacyjny ekotaras" w Olsztynie. Wirtualny spacer i wizualizacja