Kierowcy, zwolnijcie! Uważajcie na młode bociany, które uczą się latać!

2022-07-29 14:04
Kierowcy, zwolnijcie! Uważajcie na młode bociany, które uczą się latać!
Autor: fot. Grupa Ekologiczna

Na terenie powiatu siedleckiego i okolicznych powiatów nie brakuje młodych bocianów, które wciąż jeszcze uczą się latać. To dla nich bardzo niebezpieczny okres, bo w tym czasie często giną pod kołami samochodów. Spłoszony bocian może też stanowić ogromne zagrożenie na drodze. Siedlecka Grupa Ekologiczna, która opiekuje się bocianami na terenie regionu, apeluje do kierowców o ostrożność i wolniejszą jazdę, ponawiając akcję „Uwaga: bociany na drodze!”.

– Każdego roku ponawiam ważny dla Państwa i naszych bocianów apel. Młode boćki właśnie teraz po raz pierwszy opuszczają gniazda i uczą się latać. Na terenie powiatu od ok. 7-10 dni mamy pierwsze latające młode ptaki. Niestety, często giną one pod kołami rozpędzonych samochodów, najczęściej w miejscach, w których gniazdo znajduje się w sąsiedztwie ruchliwej drogi lub sąsiaduje z żerowiskiem, takim jak łąka czy pastwisko. Taki przypadek mieliśmy w tym roku na przykład koło miejscowości Mingosy, Sinołęka. Schemat jest najczęściej ten sam: młody niefortunnie ląduje na drodze lub spaceruje po pierwszym locie na poboczu, nieświadomy zagrożenia. Szybko jadący samochód płoszy ptaka, który wpada pod koła samochodu. Jedno uderzenie i młody, który przebywał w gnieździe ponad dwa miesiące ginie – wyjaśnia dr Ireneusz Kaługa z Grupy Ekologicznej.

Takich przypadków tylko na terenie powiatu siedleckiego notowanych jest średnio ok. 10-12 rocznie. Nagła śmierć młodego boćka to ewidentna strata dla przyrody, ale jego pojawienie się na drodze to też duże zagrożenie dla ludzi. Ważący około 4 kg ptak może spowodować spore szkody lub po prostu spowodować wypadek.

– Notowaliśmy już przypadki, w których bocian wpadł do kabiny samochodu ciężarowego, strzaskał szybę i tylko dzięki temu, że kierowca jechał wolno, udało się uniknąć nieszczęścia. Bardzo prosimy, zwolnijcie! Młode bociany nie umieją jeszcze właściwie reagować na samochody. Zadbajmy o ich, a także o własne bezpieczeństwo! – apeluje Irek Kaługa.

Akcja siedleckiej Grupy Ekologicznej „Uwaga: bociany na drodze!” potrwa do ok. 15 sierpnia. Wtedy większość boćków wyleci już do Afryki.

Sonda
Czy wierzysz, że bociany przynoszą szczęście?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE