Jesień ASTRONOMICZNA i KALENDARZOWA 2021 - kiedy początek "złotej" pory roku?

2021-09-06 14:17
Jesień
Autor: pixabay.com Jesień

Wiele osób czeka na porę roku, która ozłoci liście drzew. Jesień kalendarzowa rozpoczyna się zawsze tego samego dnia. Kiedy zaś wypada jesień astronomiczna w 2021 roku? Czy daty się pokrywają? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule.

Jesień astronomiczna i kalendarzowa 2021 - czy daty pokrywają się w tym roku? Im bliżej trzeciej pory roku, tym częściej może się pojawiać takie pytanie. Na jesień czekamy szczególnie ze względu na piękne barwy, którymi zdobi drzewa. Czerwień, pomarańcz, żółć, brąz - to kolory, które przybierają liście na chwilę przed tym, gdy opadną na ziemię. W naszym umiarkowanym klimacie wygląda to szczególnie zachwycająco i nie bez powodu mówi się o "złotej polskiej jesieni". Kalendarzowa data początku jesieni jest stała. Moment nastania jesieni astronomicznej jest zaś ruchomy, zależny od równonocy jesiennej. W dalszej części artykułu dowiecie się, czy jesień kalendarzowa i astronomiczna w 2021 wypada tego samego dnia.

Kalendarzowa jesień 2021 - data

Kalendarze każdego roku ogłaszają początek jesieni tego samego dnia - 23 września. W 2021 będzie to czwartek. Czy tego samego dnia rozpoczyna się też astronomiczna jesień?

Astronomiczna jesień 2021 - data i godzina

Początek astronomicznej jesieni na półkuli północnej wyznacza równonoc jesienna. To moment, w którym Słońce przechodzi przez punkt Wagi. Następuje to w okolicach 22/23 września. W tym roku równonoc jesienna wypada 22 września dokładnie o godzinie 21:21. Nie pokryje się więc z jesienią kalendarzową. Zbiegną się za to daty końca jesieni. Stanie się to 21 grudnia.

Szalona zabawa na weselu Karoliny Małysz
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE