Internet niesie ze sobą wiele zagrożeń, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży – mówią siedlczanie

2020-02-11 16:06
Internet
Autor: Canva.com

Cyberprzestrzeń, choć zapewnia rozrywkę i ułatwia kontakt z innymi ludźmi, to jednak wiąże się także z różnego rodzaju zagrożeniami. 11 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Przy okazji tego święta zapytaliśmy mieszkańców Siedlec, czy ich zdaniem błądzenie w sieci może być niebezpieczne, zwłaszcza dla najmłodszych.

– Oczywiście, że tak, jeżeli dzieci korzystają z Internetu bez kontroli. Nigdy nie wiadomo, co im przyjdzie do głowy i jakich treści zaczną szukać lub też trafią przypadkiem. W Internecie oczywiście oprócz fajnych spraw możemy spotkać np. groźnego pedofila. I dziecko nieświadome po prostu na taką pułapkę może trafić. I wszyscy wiemy, czym to się może skończyć później.


– Ogólnie nie. Jeżeli jest wszystko w miarę z głową i z rozsądkiem, to nie niesie tego zagrożenia. Chyba że dziecko naprawdę non stop siedzi przy tym komputerze i nie widzi świata poza komputerem, no to już wtedy tak.

– Tak. Bo ja pracuję z dziećmi i widzę, że dużo dzieciaków w wieku 4 lat gra w gry (…). Dużo jest tam przemocy w takich grach. I rodzice powinni bardziej się zajmować dziećmi. Nawet w ferie teraz.


– Myślę, że jak najbardziej. Z tego, co się słyszy, to wiadomo: jeśli chodzi o pornografię, przemoc, jakieś tam zawieranie znajomości przez Internet, gdzie na dobrą sprawę nie wie się, nie wiadomo, kto siedzi po drugiej stronie. Rodzice powinni zwracać uwagę na to, na jakich stronach dzieci przebywają. A z tego, co wiem, to są różnego rodzaju blokady rodzicielskie na komputer. Czyli tutaj też można w jakiś sposób się zabezpieczyć.

– Myślę, że Internet to jest bardzo duże zagrożenie dla dzieci i młodzieży. Internet to przede wszystkim jest taka wytwórnia hejtu. Tam wszyscy po prostu myślą, że wyrażanie swojej opinii jest słuszne, a to nie jest tak. Nie wolno nam oceniać nikogo, tym bardziej negatywnie. Bardzo to źle może wpłynąć na dzieci, zwłaszcza że w tym wieku młodzież dopiero się rozwija, dopiero uczy się swoich emocji. (…) Myślę, że Internet też jest taką formą zagrożenia również dla dorosłych. Ponieważ paść ofiarą oszustwa to jest bardzo prosta sprawa w dzisiejszych czasach. Jesteśmy naciągani na różne zbiórki, jesteśmy naciągani tak naprawdę na różne linki, które później ściągają nam pieniądze z konta (...).


– mówią siedlczanie.

Korzystając z Internetu na co dzień, warto pamiętać o bezpieczeństwie swoim i swoich bliskich. Ostrożność, którą radzą zachować eksperci, dotyczy zwłaszcza udostępniania w sieci własnych danych osobowych, wstawiania zdjęć dokumentów i dokonywania płatności online.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE