„Idzie zmiana” – przekonują mieszkańców subregionu siedleckiego politycy Lewicy [FOTO]

2022-07-26 9:43
„Czuć, że idzie zmiana” – przekonują siedlczan politycy partii Razem i Nowej Lewicy
Autor: fot. Partia Razem i Nowa Lewica Politycy partii Razem i Nowej Lewicy odwiedzili Siedlce, Kotuń i Sokołów Podlaski

„Dni rządów Prawa i Sprawiedliwości są policzone” – przekonują mieszkańców subregionu siedleckiego politycy partii Razem i Nowej Lewicy. W ostatni weekend odwiedzili Siedlce, Kotuń i Sokołów Podlaski. Zaprezentowali tam rozwiązania, które mają być odpowiedzią na szalejącą drożyznę. Wizyta posłów i posłanek Nowej Lewicy i partii Razem to część wakacyjnej trasy lewicowej koalicji pod hasłem „Bezpieczna Rodzina”.

W 100 powiatach o pomysłach na Polskę po PiS

Politycy i polityczki Lewicy w ramach trasy “Bezpieczna Rodzina” zamierzają do sierpnia odwiedzić sto powiatów. Za nimi już ponad 50. W miniony weekend w Siedlcach, Sokołowie Podlaskim i Kotuniu pojawiło się aż dziesięcioro posłów koalicyjnego klubu Lewicy, reprezentujących okręgi z różnych stron Polski: Adrian Zandberg, Magdalena Biejat, Anna-Maria Żukowska, Joanna Scheuring-Wielgus, Marcin Kulasek, Przemysław Koperski, Anita Sowińska, Monika Falej, Paweł Krutul oraz Arkadiusz Iwaniak, a także wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy Paulina Piechna-Więckiewicz

– W czasie naszej trasy rozmawiamy z ludźmi na targowiskach, piknikach i ulicach polskich miast i wszędzie słyszymy praktycznie to samo. Ludzie są przerażeni drożyzną, szybującymi w górę ratami kredytów, wizją zimna w domach w nadchodzącą zimę. Prawo i Sprawiedliwość przestało gwarantować bezpieczeństwo socjalne i dlatego dni tego rządu są policzone – mówiła podczas spotkania z siedlczanami przy Brofakturze Dorota Olko, rzeczniczka prasowa Razem i liderka partii w okręgu siedlecko-ostrołęckim.

Olko przekonywała także, że w Polsce po rządach Prawa i Sprawiedliwości to Lewica będzie gwarantem bezpieczeństwa materialnego Polek i Polaków.

– Wiemy, jak to zrobić. Mamy rozwiązania potrzebne tu i teraz, takie jak zamrożenie rat kredytów na pierwsze mieszkanie na poziomie z grudnia 2019 roku, druga waloryzacja emerytur we wrześniu tego roku czy ograniczanie marż koncernów paliwowych – tak, aby obniżyć horrendalne ceny paliw. Ale mamy też propozycje długofalowe: budowę miejskich mieszkań na korzystny wynajem, ciepłe posiłki w szkołach dla każdego dziecka czy wyższe płace w usługach publicznych. Lewica nie odpuści tych postulatów w kolejnym rządzie – zapewniała polityczka Razem.

"Węgiel można dostać tylko w aptece"

Przed konferencją prasową w Siedlcach politycy Lewicy odwiedzili targowisko w Kotuniu, a także rozmawiali z mieszkańcami i mieszkankami Siedlec przy straganach obok Hali Targowej.

– Idzie zmiana. Czuć to na ryneczku w Kotuniu i w Siedlcach. Czuć to w tych wszystkich małych i średnich miejscowościach, które odwiedzamy w ostatnich tygodniach. Ludzie mają dość nieudolności tej władzy, która gdy zrobiło się ciężej, zachowuje się bez ładu i składu i nie wie, jak ludziom ulżyć – skomentował Adrian Zandberg, poseł partii Razem i jeden z liderów Lewicy. Odniósł się także do palącego problemu, jakim są braki węgla. – Usłyszałem od pana na targowisku w Kotuniu, że jedyny węgiel, jaki można kupić, to ten w aptece. To realny problem w całym kraju, a rząd w tej sprawie zaspał – mówił poseł Razem.

Zandberg ocenił także, że dodatek węglowy zaproponowany przez rząd w obecnej wersji jest niesprawiedliwy. – PiS pozostawia większość rodzin bez wsparcia. Lewica przyniosła poprawkę, uwzględniającą w dopłatach także tych, którzy palą gazem, pelletem, olejem oraz wszystkie rodziny, które jak tu na siedleckich osiedlach, korzystają z ogrzewania centralnego. Przecież im też rachunki skoczą do góry i będą potrzebować wsparcia. Będziemy się upominać o te rodziny i złożymy ustawę w tej sprawie – zapewnił Zandberg. Skąd wziąć na to pieniądze? – To proste, od koncernów paliwowych, które notują rekordowe zyski – ocenił Zandberg i dodał, że aby dopłaty były sprawiedliwe i możliwe do realizacji, powinien obowiązywać próg dochodowy.

Drożyzna szaleje, Lewica podkreśla, że ma rozwiązania

Posłanka Anna-Maria Żukowska z Nowej Lewicy zauważyła, że na siedleckich straganach ceny niczym nie różnią się od tych w Warszawie, mimo że średnie płace są tu znacznie niższe od tych w stolicy.

– Ceny rosną szybciej niż płace, a prezes Glapiński nie ma żadnego sensownego pomysłu jak z tą inflacją walczyć. Kolejne podwyżki stóp procentowych nic nie dają. Co by pomogło? Pieniądze z Funduszu Odbudowy. Budowa mieszkań uwzględniona w Krajowym Planie Odbudowy dzięki Lewicy, wielkie inwestycje z funduszy europejskich pozwoliłyby skutecznie walczyć z inflacją i zapobiec bezrobociu. Żeby tak się stało, trzeba przywrócić praworządność i mamy nadzieję, że likwidacja izby dyscyplinarnej to pierwszy krok w tę stronę – mówiła Żukowska.

Współprzewodnicząca siedleckiej Nowej Lewicy Anna Piasecka podkreśliła, że Lewica walczy o wzrost płac w instytucjach publicznych, które są szczególnie istotnym pracodawcą w takich miastach jak Siedlce, Sokołów Podlaski czy Mińsk Mazowiecki.

– Posłowie Lewicy złożyli projekt ustawy podnoszący płace w budżetówce o 20%. To postulat popierany przez największe centrale związkowe. Za rządów Prawa i Sprawiedliwości realne pensje w sektorze publicznym spadły i podwyżki, które proponuje rząd, zupełnie nie rozwiązują problemu. Jeśli płace w sferze budżetowej nie wzrosną, to ludzie będą uciekać z pracy w szkołach, szpitalach czy urzędach – tłumaczyła Piasecka.

Po konferencji prasowej w Siedlcach busy Lewicy odjechały w kierunku Sokołowa Podlaskiego. Politycy Lewicy rozmawiali z mieszkańcami, spacerując od placu ks. Brzóski do Ronda Wolności.

– Te spotkania dają nam dużo energii do pracy, bo oprócz wkurzenia czuć nadzieję na zmianę. Ludzie mówią otwarcie: jak nic się nie zmieni, to wyjedziemy z kraju, a przecież chcemy żyć tutaj. A my jesteśmy od tego, żeby o tę zmianę i godne życie w Polsce walczyć – podsumowuje Dorota Olko.

Źródło: inf. pras. www.media.partiarazem.pl

Sonda
Czy w związku z drożyzną zmienisz pracę czy pójdziesz do szefa po podwyżkę?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE