Historia żużla. Czarny sport w Siedlcach - wernisaż nowej wystawy o historii motoryzacji w Siedlcach

i

Autor: fot. Monika Półbratek Wystawa będzie czynna do 22 października 2022 roku

„Historia żużla. Czarny sport w Siedlcach” – nowa wystawa w Muzeum Regionalnym [FOTO, AUDIO]

2022-05-02 10:54

Na nowo otwartą wystawę czasową pt. „Historia żużla. Czarny sport w Siedlcach” zaprasza siedleckie Muzeum Regionalne. Jest ona kontynuacją cyklu o historii motoryzacji w mieście i regionie, który rozpoczęła ubiegłoroczna ekspozycja „Motocykle i Siedlce”. Przypomina wyjątkową historię wyścigów motocyklowych na torze żużlowym, odbywających się w centrum Siedlec w latach 40. i 50. XX wieku. Będzie dostępna dla zwiedzających do 22 października.

POSŁUCHAJ relacji z wernisażu wystawy Muzeum Regionalnego "Historia żużla. Czarny sport w Siedlcach":

– Gdy w czasie pandemii pracowaliśmy zdalnie, nasz post na Facebooku o przedwojennej historii siedleckiego Gryfa rozszedł się bardzo szeroko po całym kraju. Gdy zobaczyliśmy, jak ogromne jest zainteresowanie tematem, zawiązaliśmy współpracę z przedstawicielami współczesnego klubu, dzięki czemu w ubiegłym roku powstała wystawa czasowa o historii motoryzacji w naszym mieście „Motocykle i Siedlce”. A nowa wystawa pt. „Historia żużla. Czarny sport w Siedlcach” jest tak jakby jej kontynuacją. Chcieliśmy pokazać, że w historii naszego miasta ta dyscyplina sportowa, która jest w trójce najpopularniejszych w kraju obok piłki nożnej i siatkówki (…) była również bardzo popularna – mówi Krzysztof Chaberski, wicedyrektor muzeum.

Wystawa ma zatem na celu przypomnienie wyjątkowej i dość bogatej historii siedleckiego żużla, która dzisiaj, niestety, jest już nieco zapomniana. Nie każdy wie, że rozpoczęła się ona krótko po II Wojnie Światowej, w 1947 roku, gdy powstał w mieście Podlaski Klub Motocyklowy i sekcja żużlowa. Dwa lata później utworzony został tor wyścigowy na dawnym Stadionie Miejskim w Siedlcach, który znajdował się w centrum miasta, na terenie obecnej Galerii Siedlce. Żużel potrzebny do utworzenia toru, był tam zwożony z całej okolicy.

– Mieliśmy doskonałych zawodników, którzy jeździli w Klubie „Kolejarz” Siedlce. Wtedy najlepszymi zawodnikami z Siedlec byli bracia Zowczakowie – Tadeusz i Zdzisław, a także Wiktor Brzozowski, Waldemar Bańkowski, Zdzisław Kondracki i inni. Uczestniczyli oni w otwarciu toru żużlowego w Siedlcach 10 września 1950 roku. Do miasta przyjechała wtedy drużyna Ogniwa Lublin, a siedlczanie odnieśli bardzo duży sukces, ponieważ wygrali z drużyną dużo wyżej notowaną, w której występował m.in. słynny Włodzimierz Szwendrowski, jeden z najlepszych polskich żużlowców. Historia siedleckiego żużla rozwijała się do 1952 roku, a do Siedlec przyjeżdżały drużyny z różnych miast Polski. W 1952 roku Polski Związek Motorowy zdecydował, że zostaną zamknięte kluby żużlowe w miastach, a pozostaną jedynie reprezentacje zrzeszeń żużlowych. Siedleccy zawodnicy powyjeżdżali więc do innych miast, gdzie odnosili wielkie sukcesy (…) ale w mieście nadal odbywały się mecze żużlowe, aż do 1959 roku, kiedy zlikwidowano tor. Ostatni zawodnicy kończyli kariery na początku lat 60. – opowiada Mariusz Krasuski, komisarz wystawy.

W stworzeniu ekspozycji, poprzez wypożyczenie na jej potrzeby swoich pamiątek i zdjęć, pomogli członkowie siedleckich stowarzyszeń sportowych i rodziny dawnych zawodników. Wystawę będzie można oglądać w Muzeum Regionalnym w Siedlcach aż do 22 października 2022 roku. Więcej o historii siedleckiego żużla, a także o wrażeniach osób, które odwiedziły wernisaż ekspozycji, można usłyszeć w załączonym nad tekstem materiale dźwiękowym (jeżeli się nie wyświetla lub nie odtwarza, należy odświeżyć stronę i/lub włączyć dźwięk na komputerze). Relacji będzie też można posłuchać w Radiu Eska Siedlce w środę (4 maja) o godz. 22.30 oraz w sobotę (9 maja) o godz. 7.00 i w niedzielę (10 maja) o 7.30 i 21.32.