Drugie ognisko ptasiej grypy w powiecie siedleckim

2021-05-27 16:33

Na terenie miejscowości Wyłazy, w gminie Mokobody, potwierdzono drugie ognisko ptasiej grypy w powiecie siedleckim. Przypomnę, że pierwsze zostało wykryte w zeszłym tygodniu w Nakorach, w gminie Suchożebry.

W miejscowości Wyłazy było to stado ponad 32 tys. indyków rzeźnych. W dniu 25 maja zostały one wszystkie poddane zabiciu. Wczoraj (26 maja) całość tego pogłowia została wywieziona do utylizacji. Odbyła się również dezynfekcja wstępna w miejscu ogniska – informuje Izabela Floryszczyk, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Siedlcach.

Zgodnie z zarządzeniem wojewody mazowieckiego wyznaczono już także obszary zapowietrzony i zagrożony wokół miejscowości Wyłazy, a także wystosowano do mieszkańców odpowiednie nakazy i zakazy, które w tych obszarach obowiązują.

Obszar zagrożony jest to jak zawsze obszar co najmniej 10 km, licząc od ogniska. Natomiast obszar zapowietrzony obejmuje co najmniej 3 km, także licząc od ogniska – wyjaśnia Izabela Floryszczyk.

W obszarze zagrożonym będzie obowiązywał nakaz trzymania drobiu w zamknięciu, a w zapowietrzonym prowadzone będą ubój oraz wybicie prewencyjne.

ZOBACZ NA FILMIE jak wygląda wnętrze WTZ-u w Skórcu po remoncie
Sonda
Czy kiedykolwiek dzwoniłeś pod numer alarmowy?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE