Bezdomni w czasie pandemii. Nowe zasady w siedleckich mieszkaniach wspieranych

2020-11-16 19:55
bezdomni
Autor: pixaby

Zagrożeniem będą nie tylko niskie temperatury, ale i koronawirus. Tegoroczna zima może być bardzo trudna dla bezdomnych. Dlatego schroniska i noclegownie już od jakiegoś czasu przygotowują się do udzielania pomocy potrzebującym w warunkach pandemii. W Siedlcach do dyspozycji tych, którzy nie mają dachu na głową są mieszkania wspierane.

W lokalach przy ulicy Kleeberga obowiązują specjalne zasady. Wszystko po to, by zminimalizować ewentualne rozprzestrzenianie się koronowirusa. Nowo przyjmowane do ośrodka osoby odbywają wewnętrzną kwarantannę, która trwa 14 dni.

- Każda noclegownia jest zobowiązana do wygospodarowania takiego miejsca do obserwowania bezdomnego, który zgłasza się do nas - mówi Elżbieta Szopka, kierownik mieszkań wspieranych.

Oprócz tego, podobnie jak wszędzie obowiązują dystans, dezynfekcja i maseczki. Wprowadzono też ograniczenia odwiedzin, bezdomni mogą wychodzić poza teren ośrodka tylko w uzasadnionych przypadkach. - Wiadomo, że jest to bardzo trudne do wykonania, a czasem niemożliwe. Pracownicy muszą teraz zachowywać wzmożoną czujność i ostrożność, muszą być gotowi do natychmiastowego działania i jeżeli zobaczyą u kogoś objawy, to ta osoba musi być izolowana, muszą być też powiadomieni czy lekarz pierwszego kontaktu, czy sanepid - tłumaczy kierownik.

W mieszkaniach wspieranych jest około 45 miejsc dla bezdomnych, z czego około 30 już zajętych. W razie potrzeby mają być organizowane tzw. dostawki. Potrzebujący są kierowani do placówki przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Siedlcach.

- Jesteśmy gotowi, żeby te osoby kierować, aczkolwiek wszyscy będą wcześniej informowani, że muszą zastosować się do wielu zaleceń, obostrzeń, które są w mieszkaniach wspieranych stosowane i to będzie ich wola czy będą chcieli skorzystać ze wsparcia, czy będą decydować się na zapewnienie sobie schronienia we własnym zakresie - podkreśla Przemysław Grzegrzółka, zastępca dyrektora siedleckiego MOPRu.

Warunkiem otrzymania wsparcia jest także zachowanie trzeźwości.​

Nie maseczki, nie przyłbice. Zobaczcie, co wymyślili Kanadyjczycy
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE