bezdomni

i

Autor: pixaby

Bezdomni w czasie pandemii. Nowe zasady w siedleckich mieszkaniach wspieranych

2020-11-16 19:55

Zagrożeniem będą nie tylko niskie temperatury, ale i koronawirus. Tegoroczna zima może być bardzo trudna dla bezdomnych. Dlatego schroniska i noclegownie już od jakiegoś czasu przygotowują się do udzielania pomocy potrzebującym w warunkach pandemii. W Siedlcach do dyspozycji tych, którzy nie mają dachu na głową są mieszkania wspierane.

W lokalach przy ulicy Kleeberga obowiązują specjalne zasady. Wszystko po to, by zminimalizować ewentualne rozprzestrzenianie się koronowirusa. Nowo przyjmowane do ośrodka osoby odbywają wewnętrzną kwarantannę, która trwa 14 dni.

- Każda noclegownia jest zobowiązana do wygospodarowania takiego miejsca do obserwowania bezdomnego, który zgłasza się do nas - mówi Elżbieta Szopka, kierownik mieszkań wspieranych.

Oprócz tego, podobnie jak wszędzie obowiązują dystans, dezynfekcja i maseczki. Wprowadzono też ograniczenia odwiedzin, bezdomni mogą wychodzić poza teren ośrodka tylko w uzasadnionych przypadkach. - Wiadomo, że jest to bardzo trudne do wykonania, a czasem niemożliwe. Pracownicy muszą teraz zachowywać wzmożoną czujność i ostrożność, muszą być gotowi do natychmiastowego działania i jeżeli zobaczyą u kogoś objawy, to ta osoba musi być izolowana, muszą być też powiadomieni czy lekarz pierwszego kontaktu, czy sanepid - tłumaczy kierownik.

W mieszkaniach wspieranych jest około 45 miejsc dla bezdomnych, z czego około 30 już zajętych. W razie potrzeby mają być organizowane tzw. dostawki. Potrzebujący są kierowani do placówki przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Siedlcach.

- Jesteśmy gotowi, żeby te osoby kierować, aczkolwiek wszyscy będą wcześniej informowani, że muszą zastosować się do wielu zaleceń, obostrzeń, które są w mieszkaniach wspieranych stosowane i to będzie ich wola czy będą chcieli skorzystać ze wsparcia, czy będą decydować się na zapewnienie sobie schronienia we własnym zakresie - podkreśla Przemysław Grzegrzółka, zastępca dyrektora siedleckiego MOPRu.

Warunkiem otrzymania wsparcia jest także zachowanie trzeźwości.​

Zdasz test na pieszego? Sprawdź, czy nie stwarzasz zagrożenia!

Pytanie 1 z 15
Kiedy pieszy ma obowiązek posiadać odblaski?
Nie maseczki, nie przyłbice. Zobaczcie, co wymyślili Kanadyjczycy