Będą świętować 100-lecie istnienia siedleckiego „Rolnika” [AUDIO]

2021-10-22 17:13
Dyrektor ZSP nr 4 Leszek Rozbicki przy portrecie Kazimierza Wielkiego, patrona szkoły
Autor: Monika Półbratek Dyrektor ZSP nr 4 Leszek Rozbicki przy portrecie Kazimierza Wielkiego, patrona szkoły

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Siedlcach im. Kazimierza Wielkiego świętuje w październiku jubileusz 100-lecia swojego istnienia. To ważna rocznica dla społeczności szkolnej, choć z powodu sytuacji epidemiologicznej musi być ona obchodzona dość skromnie. Oficjalna uroczystość odbędzie się jutro (23 października) po godz. 10.30 w murach „Rolnika”.

Pragniemy uczcić tę dla nas ważną datę, jubileusz 100-lecia szkoły. Niemniej jednak, ze względu na pandemię COVID-19, ta uroczystość odbędzie się w sposób dość symboliczny. Zostanie z tej okazji odprawiona Msza św. w intencji wszystkich pracowników i uczniów, którzy tworzyli tę piękną, stuletnią historię naszej szkoły. Odbędzie się także część oficjalna, przy ograniczonym udziale zaproszonych gości. Mając jednak na uwadze oczekiwania absolwentów i byłych nauczycieli, mam nadzieję, że w przyszłym roku uda się zorganizować zjazd na przełomie września i października, już bez żadnych ograniczeń – mówi Leszek Rozbicki, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Siedlcach, tzw. „Rolnika”.

Jubileusz 100-lecia to dobra okazja, by przypomnieć historię szkoły. A jest ona bardzo bogata. Jej poświęcenia dokonał 13 października 1921 roku biskup Henryk Przeździecki, przy udziale samego Wincentego Witosa. Później szkoła była znana w całym kraju, bo należała do największych szkół w Polsce o rolniczym profilu kształcenia.

Szkoła dysponowała olbrzymim majątkiem. Otóż posiadała 500 morgów ziemi i 450 morgów stawów. To na tamten czas był majątek rozmiarów prawie niespotykanych. Do szkoły przychodziła młodzież i dorośli na tzw. kursy rolnicze, które odbywały się w okresie zimy, i to byli głównie mieszkańcy naszego regionu. Ale mieliśmy także uczniów z zupełnie innych rejonów kraju, którzy przyjeżdżali do nas, by kształcić się i zdobywać wiedzę rolniczą – opowiada dyrektor.

Warto dodać, że kadra i uczniowie szkoły przez lata testowali na jej terenie nowoczesne metody uprawy rolniczej, które następnie były upowszechniane w kraju. Z okazji 100-lecia istnienia życzymy pracownikom i uczniom siedleckiego "Rolnika" wielu podobnie znamiennych sukcesów i... co najmniej stu następnych lat owocnej działalności edukacyjnej. Więcej o szkole i jej jubileuszu można usłyszeć w załączonym poniżej materiale dźwiękowym (jeżeli coś się nie wyświetla, należy odświeżyć stronę).

POSŁUCHAJ więcej o jubileuszu 100-lecia ZSP nr 4 w Siedlcach, czyli tzw. "Rolnika":
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Siedlcach im. Kazimierza Wielkiego
Autor: Monika Półbratek Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Siedlcach im. Kazimierza Wielkiego