Zmiany w alertach RCB. Mogą posypać się kary

2023-01-25 7:55
Zmiany w alertach RCB. Operatorzy sieci mogą zapłacić kary
Autor: pixabay.com

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji planuje zmiany w systemie alarmowania o zagrożeniach. Alerty będą musieli wysyłać wszyscy operatorzy. Jeśli tego nie zrobią, zapłacą karę.

Kary dla operatorów

Operatorzy, którzy nie będą chcieli wysyłać alertów RCB do swoich klientów, będą za to karani – możemy przeczytać w „Rzeczpospolitej”. MSWiA zamierza wprowadzić tzw. opcję z nadawaniem komórkowym (ang. cell broadcast), polegającą na wysyłaniu informacji w postaci podobnej do wiadomości SMS, do wszystkich osób znajdujących się w obrębie jednej stacji przekaźnikowej.

Nowy system informowania

Plan ministerstwa zakłada, że takie zmiany miałyby zacząć obowiązywać w 2024 roku. Z projektu ustawy, o którym możemy przeczytać w „Rzeczpospolitej” wynika, że na operatorów „ruchomej publicznej sieci telekomunikacyjnej” ma zostać nałożony obowiązek dystrybucji komunikatów w technologii cell broadcast. Polega to na tym, że operator będzie miał godzinę, od momentu wystosowania żądania i powtórzenia wiadomości, na wysłanie komunikatu do określonych odbiorców.

"Resort zakłada wręcz możliwość nałożenia przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej kary w wysokości do 1 proc. przychodu w przypadku niewywiązania się operatora ruchomej publicznej sieci telekomunikacyjnej z obowiązku dystrybucji ostrzeżeń publicznych" – możemy przeczytać.

Wprowadzenie nowej ustawy miałoby zakończyć działalność Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, które aktualnie jest odpowiedzialne za wysyłanie komunikatów. Prace nad wprowadzeniem nowych alertów prowadzić będzie Komitet Stały Rady Ministrów oraz rząd. Jeżeli ustawa zdołałaby wejść w życie w połowie roku, wówczas wdrażanie nowelizacji mogłoby potrwać nawet rok. Co za tym idzie, zmiany zaczęłyby obowiązywać w 2024 roku.

Krzysztof Jackowski mówi o tym jak będzie rok 2023 dla mieszkańców Rzeszowa
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE