WOT wzywa żołnierzy do natychmiastowego stawiennictwa. Co to znaczy?

2022-02-24 16:24
WOT wzywa żołnierzy do natychmiastowego stawiennictwa. Co to znaczy?
Autor: Twitter/Terytorialsi WOT wzywa żołnierzy do natychmiastowego stawiennictwa. Co to znaczy?

Żołnierze WOT wezwani do natychmiastowego stawiennictwa. Chodzi głownie o funkcjonariuszy z województw podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego. Oni muszą być w gotowości po sześciu godzinach od wezwania. To w związku ze stale zaostrzającym się konfliktem pomiędzy Rosją a Ukrainą. Co z pozostałymi żołnierzami?

Wojna na Ukrainie

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wezwani do natychmiastowego stawienia się na służbie. Szczególne zasady obowiązują żołnierzy brygad OT z województw:

  • podlaskiego,
  • lubelskiego
  • i podkarpackiego. 

- Mogą zostać wezwani do jednostek wojskowych w czasie krótszym niż 6 godzin. Żołnierze pozostałych brygad OT mogą zostać wezwani do jednostek wojskowych w czasie krótszym niż 12 godzin. Sygnał o natychmiastowym stawiennictwie otrzymali już żołnierze Zespołu Działań Cyberprzestrzennych WOT - informuje rzecznik WOT, płk Marek Pietrzak.

Śledź relację ws. konfliktu Rosja-Ukraina. KLIKNIJ >>TUTAJ<<

Wszyscy żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej są zobowiązani do sprawdzenia wyposażenia, powiadomienia pracodawców oraz zapewnienia sobie możliwości stawiennictwa w zmienionym reżimie czasowym.

- Pracodawców żołnierzy WOT prosimy o wyrozumiałość i umożliwienie stawiennictwa żołnierzy po wprowadzeniu odpowiedniego sygnału. Przypominamy, że zgodnie z obowiązującym porządkiem prawnym pracodawca zatrudniający żołnierza WOT, w przypadku wezwania pracownika do pełnienia służby w trybie natychmiastowego stawiennictwa nie ma obowiązku wypłacania pracownikowi - żołnierzowi wynagrodzenia za dni, w których pełnił służbę w trybie natychmiastowego stawiennictwa. Na ten czas pracodawca udziela pracownikowi urlopu bezpłatnego. Pracodawca może ubiegać się o zwrot wydatków (rekompensatę) z tytułu zatrudnienia nowego pracownika na zastępstwo żołnierza WOT skierowanego do działań w trybie natychmiastowego stawiennictwa lub powierzenia tego zastępstwa innemu pracownikowi, który jest zatrudniany u tego pracodawcy - wyjaśnia rzecznik.

Wojna na Ukrainie to nie pierwszy haniebny wyczyn Putina. Wcześniej zdarzyło się to... Tysiące osób zginęło

Pytanie 1 z 10
Rosja czynnie zaangażowała się we wsparcie jednej ze stron konfliktu w czasie wojny o Górski Karabach. Między innymi przekazała dostawy broni warte prawie miliard dolarów:
Źródło: WOT wzywa żołnierzy do natychmiastowego stawiennictwa. Co to znaczy?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE