Wojsko może zabrać prywatny samochód? Czy należy się rekompensata?

2022-12-09 13:55
Wojsko może zabrać prywatny samochód? Czy należy się rekompensata?
Autor: Pixabay.com

Czy wojsko może zabrać samochody cywilom? W jakiej sytuacji nasze prywatne auto może trafić na wyposażenie Wojska Polskiego? Okazuje się, że może się tak stać i jest to w pełni legalne. Jakie samochody interesują wojsko? Czy prywatnym osobom należą się jakieś rekompensaty za zarekwirowaną własność? Tłumaczymy.

Czy wojsko może zarekwirować prywatny samochód?

Wojsko może zarekwirować prywatny samochód i jest to w pełni legalne. Co więcej, do takiej sytuacji nie trzeba stanu wojny. Nasze auto może trafić na wyposażenie Wojska Polskiego nawet w czasie pokoju. Armia może zwrócić się do nas w takich sytuacjach jak wojna, przygotowania do obrony państwa, w czasie ogłoszenia mobilizacji, czy chociażby przy zwalczaniu klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków.

W czasie pokoju wojsko może zwrócić się do nas po prywatny samochód w związku z: ćwiczeniami wojskowymi w obronie cywilnej lub ćwiczeniami praktycznymi w zakresie powszechnej samoobrony, oraz z ćwiczeniami wojskowymi lub ćwiczeniami w jednostkach przewidzianych do militaryzacji. Także w celu sprawdzenia gotowości mobilizacyjnej Sił Zbrojnych.

Czy odzyskamy samochód zabrany przez wojsko?

Wojsko może zarekwirować prywatne auto, ale musi zwrócić po ustalonym czasie. W przypadku ćwiczeń w obronie cywilnej jesteśmy zmuszeni udostępnić własność na dobę (24 godziny), maksymalnie dwa razy w ciągu roku.

W przypadku sprawdzenia gotowości mobilizacyjnej Sił Zbrojnych są to dwie doby (48 godzin) – również tylko dwa razy na rok.

Gdy armia zgłosi się po samochód w celu przeprowadzenia ćwiczeń wojskowych w jednostkach przewidzianych do militaryzacji, auto musimy udostępnić na nie dłużej niż 7 dni. W tym przypadku wojsko może poprosić o nasz samochód tylko raz w roku.

Czy za powołanie samochodu do wojska należy się odszkodowanie?

Gdyby po przeprowadzeniu ćwiczeń okazało się, że prywatny samochód został uszkodzony, lub zniszczony to armia wypłaci odszkodowanie. Jeżeli nasze wróci w tym samym stanie, gdy je oddawaliśmy na rzecz wojska, to również należy się rekompensata. Wysokość „zapłaty” za udostępnienie samochodu jest zapisanie w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 roku. Dla samochodów o pojemności do 900 cm³ jest to 0,4488 zł za przejechany 1 km. Za to dla aut o pojemności powyżej 900 cm³ jest to już 0,7195 zł za 1 km.

Jakie auta może zabrać wojsko?

Jeżeli na co dzień jeździmy typowo miejskim autem, to możemy być spokojni. Wojsko raczej nim się nie zainteresuje. Zaś w przypadku samochodów terenowych, samochodów ciężarowych, autobusów, ale również SUV-ów możemy spodziewać się, że w razie potrzeby armia zgłosi się o udostępnienie pojazdu.

Policjanci weszli do płonącego pustostanu po bezdomnego
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE