W Rzeszowie powstał Punkt Pomocy Okresowej z darmowymi produktami menstruacyjnymi

2021-07-30 14:24
W Rzeszowie powstał Punkt Pomocy Okresowej z darmowymi produktami menstruacyjnymi
Autor: Stowarzyszenie Zupełne Dobro/ FB

W Rzeszowie powstał pierwszy Punkt Pomocy Okresowej. W małej szafeczce znajdują się darmowe produkty menstruacyjne. Skorzystać z niej może anonimowo każda osoba potrzebująca. Podobnie, każda osoba, która chce pomóc może w niej coś zostawić. Ważna inicjatywa to pomysł fundacji Akcja Menstruacja, której celem jest postawienie Punktu Pomocy Okresowej w każdym powiecie w Polsce.

Rzeszów doczekał się Punktu Pomocy Okresowej. Ta stanęła na ul. Sondeja 8 przy stacji kolejowej Rzeszów Staroniwa. Autorem tej ważnej inicjatywy jest fundacja Akcja Menstruacja, który stawia podobne punkty w całej Polsce. Na ten moment jest już ich kilkadziesiąt. O powstaniu punktu w Rzeszowie poinformowało Stowarzyszenie Zupełne Dobro. - Nasza lodówka foodsharingowa doczekała się sąsiadki - szafki Punktu Pomocy Okresowej należącej do Fundacji Akcja Menstruacja – pisali na swoim facebookowym profilu.

Czym jest taka szafka i kto może z niej skorzystać?

Szafka niewielkich rozmiarów jest ogólnodostępna. Znajdują się w niej produkty menstruacyjne. Skorzystać z niej może anonimowo każda osoba potrzebująca. Podobnie, każda osoba, która chce pomóc może w niej coś zostawić. Pomóc można także w inny sposób. Jaki? Akcję można wspomóc finansowo, ale można także przystąpić do niej jako wolontariusz. Szczegóły znajdziecie TUTAJ.

Na stronie inicjatorów akcji możemy przeczytać, że ich celem na 2021 rok jest postawienie Punktu Pomocy Okresowej w każdym powiecie w Polsce.

Akcja to odpowiedź na ubóstwo menstruacyjne

Fundacja Akcja Menstruacja jest pierwszą w Polsce fundacją, której głównym celem jest pomoc osobom doświadczającym ubóstwa menstruacyjnego.

 - To ograniczony dostęp do środków menstruacyjnych, najczęściej z powodów ekonomicznych, ale też brak odpowiednich warunków niezbędnych do dbania o higienę czy edukacji dotyczącej tematów okołookresowych. Według raportu Kulczyk Fundation, w Polsce ten problem dotyka około 500 tysięcy osób. Z kolei badania firmy P&G przeprowadzone w polskich szkołach pokazują, że  1 na 6 osób uczących się przynajmniej raz opuściła zajęcia z powodu braku dostępu do środków menstruacyjnych – czytamy na stronie fundacji.

Jak płacić mniejsze rachunki dzięki inwestowaniu w ekologię
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE