W mieście powstanie antysmogowy mural i trzmielowisko! Będzie też multimedialna ławeczka solarna!

2021-04-13 13:01 wk A.I
RZESZÓW: W mieście powstanie antysmogowy mural i trzmielowisko! Pojawi się też multimedialna ławeczka solarna!
Autor: Materiały prasowe/ Urząd Miasta Rzeszowa

To projekty, które wybrane zostały do realizacji przez miasto i rzeszowski Urban Lab, w ramach prowadzonego w ubiegłym roku naboru. W nim mieszkańcy mogli zgłosić swoje propozycje na mikro-innowacje, których celem była poprawa jakości życia w mieście. Gdzie powstaną trzy projekty?

Gdzie powstanie trzmielowisko?

Rzeszowianie swoje propozycje mogli zgłaszać w trzech kategoriach: Nowoczesna i przyjazna przestrzeń miejska dla mieszkańców, Rozwiązania ułatwiające poruszanie się po mieście oraz Zieleń w mieście. W ramach pierwszego naboru do Urban Labu spłynęło łącznie 16 projektów, z czego 3 doczeka się realizacji. Jednym z nich będzie trzmielowisko, które powstanie na Bulwarach, dokładniej w Parku Kultury i Wypoczynku.

“Ciśnij full”! Rzeszowscy ratownicy wracają nowym coverem i przekazem!

CZYTASZ TEN ARTYKUŁ? POLUB NASZ NOWY FANPAGE NA FACEBOOKU!

Wyznaczony zostanie teren około 100 metrów kwadratowych, na którym powstanie pryzma permakulturowa. Wykonana zostanie m.in. z różnej średnicy gałęzi, będzie poprzetykana słomą, liśćmi, przysypana ziemią i obsadzona roślinami kwitnącymi. W tej pryzmie mamy nadzieję, że swoje siedliska znajdą trzmiele. (…) Całość terenu będzie otoczona żywopłotem z berberysu, będą tam posadzone drzewa, m.in. grusze drobnoowocowe i różne gatunki roślin kwitnących, jak szałwia omszona, melisa, mięta, wiesiołek czy mikołajek. Na pryzmie będzie też utworzony przekrój, na którym zamontowana zostanie szyba, dzięki czemu będzie można obserwować fazy rozwoju trzmieli- wyjaśnia Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

Czym jest mural antysmogowy?

Mural antysmogowy jest drugim wybranym przez miasto i Urban Lab projektem zgłoszonym przez mieszkańca. Ten powstanie na jednej ze ścian budynku Szkoły Podstawowej nr 11. Innowacyjne i ekologiczne malowidło naniesione zostanie za pomocą specjalnych fotokatalitycznych farb, które reagując z otoczeniem, będą neutralizować powstające zanieczyszczenia.CZYTAJ TAKŻE: Uważaj na kleszcze! Są już aktywne. Od początku roku na boreliozę zachorowało już kilkadziesiąt osób

W tworzenie projektu muralu zaangażowani będą uczniowie „11-stki”. To oni przygotują swoje propozycje tego, co chcą by pojawiło się na budynku szkoły. Następnie ich projekty zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców. Miasto zaś zajmie się szukaniem wykonawcy wygranego projektu.

Trzeci wygrany projekt, czyli multimedialna ławeczka solarna, stanie w Parku Jedności Polonii z Macierzą. Wybór miejsca nie był przypadkowy- park cieszy się popularnością wśród mieszkańców i mieści się w pobliżu miejskiego hotspota. Ławeczka wyposażona będzie  w panele fotowoltaiczne, układ elektroniczny oraz porty USB. Korzystać będzie można tam również z WiFi.

Drogowskazy: o migrenie, czyli bólu uniemożliwiającym funkcjonowanie. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ