Uściński: Jest czas na ocieplenie domów przed zimą. Najlepiej własnymi siłami

i

Autor: Pixabay

Uściński: "Jest czas na ocieplenie domów przed zimą". Najlepiej własnymi siłami

2022-08-09 9:54

Piotr Uściński, wiceminister rozwoju i technologii przekazał, że jest jeszcze czas na ocieplenie domów przed zimą, jednak „wąskim gardłem są terminy ekip budowlanych, ale jeśli chodzi o materiały termoizolacyjne, to są one dostępne. Można skorzystać z narzędzi wsparcia dla termomodernizacji i przeprowadzić ją nawet własnymi siłami” - powiedział "DGP".

Uściński w kontekście nadchodzącej zimy i obaw wielu osób o brak węgla oraz gazu powiedział "DGP", że "rząd podejmuje wiele działań mających przeciwdziałać skutkom ataku Rosji na Ukrainę". - Jest jeszcze jeden sposób, termomodernizacja. Powinniśmy zabrać się za nią możliwie jak najszybciej, by możliwe było zmniejszenie zapotrzebowania na energię w budynkach mieszkalnych i co za tym idzie – redukcja kosztów ogrzewania mieszkań. W Polsce od lat funkcjonuje cały zestaw instrumentów, które mają obywatelom pomóc i umożliwić termomodernizację - wskazał.

Rząd radzi ocieplić dom na zimę. Czy to pomoże?

Pytany o to, czy to realne, żeby ocieplanie domów przyniosło owoce przed nadchodzącą zimą, powiedział:

- Potrzeba poprawy charakterystyki energetycznej budynków nie jest problemem nowym. Od lat działają systemy wsparcia na prowadzenie termomodernizacji, które do niedawna były wykorzystywane głównie w budynkach wielorodzinnych. Od pewnego czasu dostępne są również programy wspierające m.in. wymianę źródeł ciepła w budownictwie jednorodzinnym, które oprócz walki ze smogiem służą termomodernizacji. Są programy samorządowe pomagające pozbyć się kopciuchów.

Orzeł przedni pod skrzydłami weterynarzy z Przemyśla

Tegoroczne problemy mają przyśpieszyć termomodernizację w Polsce

Jak mówił, "wyzwania związane z sektorem energetycznym, które pojawiły się w tym roku, jedynie przyspieszą toczący się już proces poprawy efektywności energetycznej budynków w kraju".

- Obecnie trwają prace, które mają poprawić atrakcyjność wsparcia udzielanego z Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Chodzi o to, żeby wspomóc Polaków w przeprowadzeniu działań polepszających efektywność energetyczną ich gospodarstw domowych - podkreślił wiceminister rozwoju i technologii.

Dodał, że "rozwiązania te kierowane są zarówno do gospodarstw indywidualnych, jak i spółdzielni, wspólnot i gmin". "W przypadku domów jednorodzinnych sytuacja jest trochę łatwiejsza. Oczywiście wąskim gardłem są terminy ekip budowlanych, ale jeśli chodzi o materiały termoizolacyjne, to są one dostępne. Można skorzystać z narzędzi wsparcia dla termomodernizacji i przeprowadzić ją nawet własnymi siłami. Ludzie nie do końca zdają sobie sprawę z tego że mogą sięgnąć po wsparcie. Tymczasem ocieplenie domu pozwoli zaoszczędzić kilkanaście – kilkadziesiąt procent na ogrzewaniu w zimie. To zresztą korzyści na wiele lat" - wskazał.