Te słowa pochodzą z podkarpackiej gwary! Znasz ich znaczenie?

2021-05-24 12:48

Te słowa tylko na Podkarpaciu – czyli gwara podkarpacka! Nasza regionalna odmiana języka bogata jest w nazewnictwo rzeczy, które reszta część Polski nazywa zupełnie inaczej. Inaczej, ale to nie znaczy, że robią to dobrze, a na Podkarpaciu nadal popełnia się błędy. Gwara jest częścią regionu i wcale nie powinniśmy się jej wstydzić, czy o niej zapominać. A jak wasza wiedza na jej temat? Sprawdź, czy znasz znaczenie tych słów!

W całej Polsce można naliczyć się wielu gwar, ale zastanawiałeś się nad tym, skąd wzięła się specyficzna gwara podkarpacka? To mieszanka słów z całego południa Polski. Odpowiadają za nią również nasi sąsiedzi z zagranicy, a konkretnie ze Lwowa. Mimo że kultywowana jest tylko przez najstarszych mieszkańców i może nie jest tak znana jak gwara śląska, ale kilka słów przeniosło się z niej do codziennego użytku. Jak myślisz które to słowa? Przygotowaliśmy mini słownik podkarpackiej gwary, którą możesz znać. Jeżeli nie, to warto zapamiętać niektóre słowa. Sprawdź, czy znasz znaczenie tych słów.

Pies Kajtek spod Rzeszowa otrzymał protezę łapki
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE