Ciekawostki

Te miejsca na Podkarpaciu są na liście UNESCO. Musisz je zobaczyć!

2023-06-07 15:01

Jakie zabytki UNESCO są na Podkarpaciu? Okazuje się, że w województwie podkarpackich znajduje się sześć obiektów, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa. Co więcej, oprócz nich na podkarpackich ziemiach stoi również siedem pomników historii, czyli obiektów o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa polskiej kultury. Te miejsca na Podkarpaciu trzeba zobaczyć!

Zabytki na Podkarpaciu 

Podkarpacie w 2022 roku było jednym z najczęściej odwiedzanym regionów w całej Polsce. W województwie podkarpackim pojawiło się ponad dwa razy więcej turystów, niż w roku 2021. Większość turystów, którzy odwiedzili nasz region interesowali się między innymi zamkiem w Łańcucie, Bieszczadami, a także zabytkami z listy światowego dziedzictwa UNESCO. Tych na Podkarpaciu jest sześć. Oprócz nich w naszym regionie są też miejsca, które określono jako „pomniki historii”, czyli obiekty, które mają szczególne znaczenie dla dziedzictwa kulturowego Polski. Co to za miejsca?

  • Bóbrka – najstarsza kopalnia ropy naftowej
  • Krasiczyn – zespół zamkowo-parkowy
  • Leżajsk – zespół klasztorny Bernardynów
  • Łańcut – zespół zamkowo-parkowy
  • Przemyśl – Twierdza Przemyśl
  • Przemyśl – zespół staromiejski
  • Raduż – zespół cerkiewny

CZYTAJ TAKŻE: Gdzie leży najstarsza wieś na Podkarpaciu? Może w niej mieszkasz!

Zabytki UNESCO na Podkarpaciu. To trzeba zobaczyć!

Jeżeli planujesz wyjazd na Podkarpacie, albo chcesz aktywnie spędzisz weekend, polecamy zobaczyć zabytki wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Co zostało na nią wpisane? To znajdziesz w naszym zestawieniu poniżej:

Ogromne stado żubrów wstrzymało ruch na jezdni w Puszczy Knyszyńskiej
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE