Tani węgiel na Podkarpaciu. Gdzie kupimy węgiel za 2 tysiące złotych?

2022-12-26 8:35
Tani węgiel na Podkarpaciu. Gdzie kupimy węgiel za 2 tysiące złotych?
Autor: Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Podkarpackie gminy sprzedają mieszkańcom regionu tani węgiel na zimę. Z takiej możliwości można skorzystać w Rzeszowie, Stalowej Woli, Mielcu, Przemyślu, Krośnie czy w wielu innych gminach. Gdzie można kupić opał w preferencyjnej cenie 2000 zł brutto maksymalnie? Czy poszczególne gminy podały inne ceny za tonę? Sprawdzamy po ile będzie można kupić opał.

Rusza sprzedaż taniego węgla w Rzeszowie

Rzeszowscy urzędnicy poinformowali, że rusza sprzedaż taniego węgla w Rzeszowie. Kiedy będzie można kupić opał? Jak się okazuje, to pracownicy MPGK będą kontaktować się telefonicznie z mieszkańcami Rzeszowa i Trzebowniska, których wnioski o zakup węgla na preferencyjnych warunkach zostały rozpatrzone pozytywnie.

Pracownicy MPGK będą kontaktować się […] w celu umówienia terminu odbioru węgla przy al. Sikorskiego 428. Kontakt będzie realizowany w poniedziałki, wtorki i środy od godz. 8:00 do 16:00 oraz czwartki i piątki od 9:00 do 17:00 – informuje UM Rzeszów.

Przypominamy, że węgiel można odebrać samodzielnie własnym transportem, lub przez osobę upoważnioną wskazaną we wniosku.

Sprzedaż węgla w Rzeszowie. Są nowe zasady

Na stronie Urzędu Miasta w Rzeszowie pojawiła się informacja o zmienionych zasadach kupowania taniego węgla przez mieszkańców Rzeszowa. Co się zmieniło?

Zmieniły się zasady dotyczące sprzedaży węgla na preferencyjnych warunkach. Uprawnieni do zakupu mieszkańcy Rzeszowa i Trzebowniska, którzy nie nabędą węgla w pierwszym okresie sprzedaży, to jest do 31 grudnia br., albo zakupią go w ilości mniejszej niż 1,5 tony, będą mogli dokonać zakupu niewykorzystanej ilości w drugim etapie sprzedaży, czyli w 2023 roku. Tym samym „Potwierdzenia uprawnienia do zakupu preferencyjnego paliwa stałego dla gospodarstwa domowego” wystawione dla okresu do 31 grudnia br. będą honorowane w punkcie dystrybucji węgla również po 1 stycznia 2023 roku – czytamy w komunikacie.

Ceny węgla na Podkarpaciu. Samorządy gotowe do sprzedaży opału

Podkarpackie samorządy przygotowują się, lub już sprzedają tani węgiel mieszkańcom. Przykładem może być Stalowa Wola, gdzie można kupić węgiel za 1850 zł brutto za tonę. Z tej samej ceny skorzystać mogą mieszkańcy Radomyśla na Sanem. - Zwracamy się do mieszkańców gminy Radomyśl nad Sanem, którzy chcą kupić paliwo stałe (węgiel: ekogroszek, orzech) w Stalowej Woli po preferencyjnej cenie 1850 zł brutto – napisano w informacji od wójta gminy Radomyśl nad Sanem. Do tej ceny trzeba doliczyć także koszt transportu. A jak sytuacja wygląda w innym miastach na Podkarpaciu? Wiemy, że samorządy między innymi takich miasta jak: Rzeszowa, Mielca, Krosna, Przemyśla, czy Jarosławia również będą sprzedawać tani węgiel po preferencyjnej cenie. Sprawdziliśmy, czy podano już informacje o cenie węgla za tonę.

Tani węgiel w Rzeszowie. Jaka cena za tonę?

Do końca października mieszkańcy Rzeszowa musieli zgłosić zapotrzebowanie na tani węgiel. Do miasta zgłoszono 326 takich informacji, co oznacza, że do stolicy Podkarpacia trafi około 800 ton opału. Czy Rzeszów podał w jakiej cenie rzeszowianie kupią tonę węgla? Takiej informacji jeszcze nie ma. Jednak, nie może być to więcej niż 2000 zł brutto. Do podanej kwoty, jak w przypadku Stalowej Woli możliwe, że będzie trzeba doliczyć koszt transportu.

Tani węgiel w Przemyślu. Po ile tona?

Wiadomo, że tani węgiel sprzedawać będzie także Przemyśl, gdzie jeszcze nie podano ceny za tonę opału. W informacji napisano jedynie:

- Z dniem 3 listopada 2022 weszła w życie ustawa z dnia 27 października 2022 o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych, która określa cenę sprzedaży węgla dla samorządów na poziomie 1500 zł. Do tej ceny trzeba będzie doliczyć koszty obsługi programu, w tym przede wszystkim transport. Ostateczna cena dla mieszkańców nie powinna przekroczyć 2000 zł brutto – brzmi część komunikatu.

Protest przeciwko alienacji ojców w Przemyślu

Tani węgiel w Krośnie

W Krośnie również mieszkańcy Podkarpacia będą mogli kupić węgiel po preferencyjnej cenie. W przypadku krośnian termin złożenia deklaracji o zapotrzebowaniu mija 8 listopada. Tę mogą pobrać, albo odwiedzić jeden z wymienionych urzędów:

  • przy ul. Lwowskiej 28a
  • przy ul. Bieszczadzkiej 5, Wydział Komunalny, Ochrony Środowiska i Gospodarki Lokalami Urzędu Miasta Krosna, II p.
  • przy ul. Staszica 2

A także w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie przy ul. Piastowskiej 58. Tam też można ją złożyć.

Wersję elektroniczną można uzupełnić klikając >>TUTAJ<<. Władze Krosna nie podają jednak ceny za tonę węgla. Na takie informacje trzeba poczekać.

Tani węgiel w Jarosławiu i w Przeworsku

Obie gminy zdecydowały się na sprzedaż węgla po preferencyjnej cenie. W powiecie jarosławskim i przeworskim podobną sprzedać prowadzona będzie w Radymnie, Pawłosiowie, Rokietnicy, Tryńczy, Zarzeczu, czy Roźwienicy.

Poinformowano, że urzędy zbierają informację o zapotrzebowaniu, aby oszacować ile węgla ma trafić do poszczególnych gmin, jednak nie podano daty, do kiedy trzeba takie dane przekazać. Nie wspomniano też o planowanej cenie.

Tani węgiel w gminie Dębica. Podano cenę za tonę?

Gmina Dębica poinformowała, że przystępuje do sprzedaży taniego węgla swoim mieszkańcom. Wiadomo, że w przypadku tej części naszego regionu zakupić będzie można maksymalnie 1,5 tony opału. W jakiej cenie? Podobnie jak w pozostałych przypadkach – ceny nie podano.

- Mieszkańcy Gminy Dębica od poniedziałku 7 listopada mogą składać Wniosek o zakup preferencyjny paliwa stałego dla gospodarstwa domowego – napisano w komunikacie.

Tani węgiel na Podkarpaciu. Cena maksymalna

Gminy na Podkarpaciu, które zdecydowały się na sprzedaż węgla w preferencyjnej cenie w większości nie podały cen. Z ustawy wynika jednak, że cena maksymalna za jedną tonę to 2000 zł brutto. W przypadku Stalowej Woli, która tanie węgiel sprzedaje po 1850 zł brutto za tonę, doliczyć trzeba koszt transportu, jeżeli tego chcemy. Opał można odebrać samodzielnie. Tyle samo węgiel kosztuje w Radomyśla nad Sanem, którego mieszkańcy węgiel kupią w Stalowej Woli. W tym przypadku do ceny również trzeba doliczyć koszt transportu.

Stalowa Wola. Węgiel tańszy niż w 2021 roku

Prezydent Stalowej Woli, Lucjusz Nadbereżny przekonywał, że obecnie cena węgla za tonę jest niższa w 2021 roku. Tłumaczył to tym, że w jego mieście tonę opału można kupić za 1850 zł brutto. Odliczając dodatek węglowy w wysokości 1000 złotych, tona kosztuje 850 zł. Dodał, że ta kwota jest niższa niż w ubiegłym roku, kiedy za węgiel trzeba było zapłacić 1300-1400 zł.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE