Straż miejska nałoży mandat za brak deklaracji śmieciowej i złe segregowanie. Zyskała nowe uprawnienia

2020-09-07 8:12
Straż miejska nałoży mandat za brak deklaracji śmieciowej i złe segregowanie. Zyskała nowe uprawnienia
Autor: Pixabay

Jak informuje Rzeczpospolita, od 4 września straż miejska w całym kraju zyskała nowe uprawnienia. Teraz strażnicy sprawdzą, czy prawidłowo wyrzucamy śmieci, czy złożyliśmy deklarację śmieciową i czy nie oszukujemy w niej. Jakie będą mandaty?

Straż miejska wystawi mandat za śmieci

Jak informuje Rzeczpospolita, od piątku 4 września w życie wchodzi nowelizacja rozporządzenia w sprawie wykroczeń, które uprawnia strażników straży gminnych do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego.

Nowe przepisy mówią, że strażnik miejski czy gminny będzie mógł nałożyć mandat na osobę, która:

  • nie złożyła deklaracji śmieciowej,
  • skłamała w deklaracji, na przykład podając mniejszą liczbę osób pod danym adresem,
  • nieprawidłowo segreguje śmieci, na przykład kłamie w sprawie kompostownika.

Straż miejska: Mandat za śmieci. Ile wyniesie?

Mandat za niezłożenie deklaracji śmieciowej wynosi do 500 złotych na osobę.

Brak deklaracji śmieciowej: Problem w wielu miastach

Okazuje się, że w dobie koronawirusa wiele osób nie złożyło nowej deklaracji śmieciowej, choć termin na to już dawno minął. Taki problem występuje na przykład w Rzeszowie:

- W dalszym ciągu brakuje kilka tysięcy tych deklaracji. Pandemia koronawirusa nie zwalnia mieszkańców z obowiązku płacenia. W budżecie miasta mamy zaległości sięgające 7-8 mln złotych dlatego, że mieszkańcy nie płacą za wywóz śmieci - mówił pod koniec sierpnia Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Posłuchaj o badaniu poziomu hormonów we krwi. Co warto wiedzieć? To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Najnowocześniejsza karetka
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE